Malka vzor 2S7. Nebo také dělo, kterým se ruská armáda snaží dostat Ukrajinu na kolena. V čem je jeho síla?

Malka, jedno z nejsilnějších děl světa, se také účastní bojů na Ukrajině. Ukrajinská města jsou stále terčem těžkého a neustávajícího ostřelování.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Rusové si s sebou přivezli ten nejtěžší dělostřelecký arzenál, aby bombardovali všechny bez rozdílu. Samohybné dělo 2S7 Pion či Malka je mamutem tohoto arzenálu a kvůli její mimořádné smrtící síle stojí za to podívat se na tuto zbraň zblízka. Jde o devastující kus artilerie, a kromě toho také o jedno z nejsilnějších děl na světě. Malka je pak modernější verzí zmíněného Pionu a její válcovitá hlaveň bez palebné věže se prakticky nedá přehlédnout.

Síla, se kterou je vždycky třeba počítat

Tento typ je vybaven kanónem ráže 203 milimetrů osazeným na podvozku, který vychází z tanku typu T-80. Samotné dělo má automatické nabíjení, které funguje při všech úhlech náměru. Rychlost výsledné střelby činí dokonce 2 rány za minutu. Primárně byla Malka projektována pro střelbu speciální municí, do výzbroje byla přijata poprvé v roce 1975. Během roku 1983 pak prošla první celkovou modernizací.

Zbraň je určena primárně k likvidaci důležitých cílů v pozici taktické obrany hluboko za frontovou linií. Kromě běžných projektilů může použít také dva typy jaderné munice, konkrétně Saženěc a Kleveščina. Dostřel při použití speciálních raketových nábojů dosahuje 50–60 kilometrů. Běžná munice má přitom dosah jen asi 37,5 km. Reaktivní střely typu 3WOF35 je pak dělo schopné dostat až do vzdálenosti 47,5 kilometru.

Modernizace s několika přídavky

Během několika modernizačních vln byla Malka doplněna novými naváděcími mechanismy, převodovkou a také napájením. Byla obnovena použitá pozorovací zařízení, rádiová stanice i nástroje pro vnitřní komunikaci. Současně byly dovážené komponenty nahrazeny díly z domácí produkce. Výrobní koncern pak prohlásil, že zbraň úspěšně prošla veškerým testováním. To zahrnovalo mobilitu, spolehlivost podvozku i převodovky.

Dále byla prozkoušena celková pevnost děla 2A44, nakládání a systém palebného řízení. Modernizace podvozku děla dovolila životnost zbraně na 8 000 – 10 000 kilometrů pohybu. Stejně jako původní verze je i moderní Malka bez věže. Nepřetržitý provoz je možný až po dobu 3 hodin, tempo střelby se posunulo na 2,5 výstřelu za minutu. Původní model potřeboval k obsluze neuvěřitelných 14 vojáků, dnešní verze si vystačí se 7členným týmem.

Vylepšení pro ukrajinskou invazi

Pion vstoupil do služby už v roce 1976 a k posledním vylepšením došlo během roku 2020. Jedním z nich bylo, že se Malka naučila trefovat cíle podle souřadnic dodaných drony. Dnes je 2S7 Malka králem bojiště a Rusové tohoto stroje během let vyrobili stovky. Mnohé se během éry Sovětského svazu staly vývozním artiklem, aktuálně má Rusko asi 60 jednotek. Podle CEO Dimitrije Semizorova jde o jedno z nejsilnějších samohybných děl světa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rusové s ním budou nejspíš nadále ostřelovat obytné budovy v Kyjevě, Mariuopolu a Charkovu. Tato místa jsou totiž Ukrajinci velmi ceněna a na obranu použijí letecké útoky, vlastní dělostřelectvo a také drony. Ostatně turecké Bayraktary se už uplatnily proti mnoha ruským cílům i pohybujícím se kolonám. Zatím bude obří dělo dál rozsévat smrt a zkázu na všechny bez rozdílu podle toho, na kterou munici dojde zrovna řada.

Jak vidíte aktuální poměry na ukrajinských bojištích?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články