Rusko pro potřeby ukrajinské války ve velkém modernizuje tanky, které v roce 1968 obsazovaly Československo

Rusko má ve skladech tisíce kusů tanků, mezi nimi i mnoho strojů T-62. Ačkoli mají mnohé nedostatky, přesto je stále více používá na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Uživatel Andshel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské zbrojní továrny kvůli válce na Ukrajině a ztrátám techniky jedou doslova na plné obrátky. Většinou nevyrábějí nové zbraně, ale soustředí se na uvedení do provozu a částečnou modernizaci zbraní starších, Rusko jich má na skladech obrovské množství. Je to případ i továrny ve městě Čita na Dálném východě, kde v poslední době dělníci pracují na zprovoznění tanků T-62M i dalších obrněnců. Pracují zde na tři směny a na ruské poměry i za dobrou mzdu.

Ve své době velmi silný tank

Jak už označení sovětských a později ruských tanků napovídá, v případě T-62 nejde o žádný výkřik moderní techniky. Konstrukce stroje pochází z konce 50. let, kdy si sovětští konstruktéři uvědomili, že dosud používané dělo ráže 100 milimetrů z tanku T-55 je slabé. Rozhodli se použít větší ráže 115 milimetrů, ale do T-55 ho nebylo možné nainstalovat. Proto museli zkonstruovat i zcela nový typ tanku. Jednalo se mimochodem o stroje, které SSSR poslal v roce 1968 ve velkých počtech do Československa.

Použité dělo mělo hladký vývrt, jednalo se o první zbraň tohoto typu na světě. Ve své době šlo o revoluční novinku a neměla konkurenci. Dosah děla je až 4 kilometry a je vybavené dvouosým stabilizátorem. Umožňuje stroji střílet i za pohybu, i když samozřejmě dnešním stabilizátorům se zdaleka nevyrovná. Dělo kvůli nízké siluetě tanku má i poměrně malý náměr. Ovšem oproti dnes používaným dělům se jedná o slabou zbraň a má jen malou šanci prorazit pancíř modernějšího tanku.

Ruské továrny pracují na verzi tanku označované jako T-62M, což je výrazná modernizace z 80. let. Jde snadno poznat podle přídavného pancíře na přední části věže, ale pancíř byl posílen i na dalších místech, což značně zvýšilo ochranu tanku. Stroj tehdy dostal i lepší motor, nové řízení palby, balistický počítač a další vylepšení. Ovšem opět platí, že ve srovnání s moderními tanky jde již o zastaralé vybavení.

Na tanky montují reaktivní pancíř

Současná modernizace tanku ještě o něco zlepší jeho schopnosti. Opět asi nejviditelnější změnou je instalace reaktivního pancéřování, i když Rusko na Ukrajině podle dostupných fotografií používalo tanky i bez tohoto pancéřování. Zvyšuje především ochranu proti kumulativním střelám, ačkoli podle tvaru se nejspíše jedná o pancéřování Kontakt-1 bez schopnosti poradit si s tandemovými hlavicemi. Dalším vylepšením má být instalace nočního vidění, ale platí, že dostupné ruské systémy bývají mnohem horší než západní.

Rusko první T-62 nasadilo do bojů již někdy v létě 2022 hlavně v oblasti Chersonu. Nesloužily tam jako klasické tanky, ale v zakopaných pozicích jako nepřímá dělostřelecká podpora. Podle potvrzených informací již ukrajinští vojáci minimálně 62 tanků T-62 zničili nebo ukořistili. Pokud jich Rusko bude na frontu posílat více, počty zničených budou růst. Jestli se v budoucnu potkají se západními stroji jako Leopard 2 nebo M1A2 Abrams, které má Ukrajina dostat, bude to pro ně znamenat naprostou katastrofu.

Jak užitečné budou Rusku staré tanky T-62?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články