Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 získalo silnější ochranu. Důvodem jsou zkušenosti z Ukrajiny, kde má ztráty

Rusko ve velkém spoléhá na obrněnou techniku a BMP-3 jsou jednou z nejmodernějších a nejsilnějších zbraní. Tato vozidla ale rozhodně nejsou dokonalá.

i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou ze základních taktik ruské armády je nasazení tanků a dalších obrněných vozidel. S tanky nejčastěji spolupracují bojová vozidla pěchoty a nejmodernějšími ve výzbroji ruské armády jsou BMP-3. Mají specifika, jimiž se od jiných vozidel odlišují. Jde o konstrukce pocházející ještě z dob Sovětského svazu. V současné době je jejich výrobce stále modernizuje, hlavně se snaží zvýšit jejich ochranu, protože na Ukrajině o několik stovek těchto vozidel Rusko přišlo.

BMP-3 existuje v mnoha verzích

Vozidlo BMP-3 bylo do výzbroje sovětské armády zařazené již v roce 1987. Jeho konstruktéři použili několik neobvyklých, ale ne vždy šťastných řešení. Každopádně postavili obrněné vozidlo na pásovém podvozku, které patří k nejsilněji vyzbrojeným na světě. Během více než třech desítek let prošla BMP-3 mnoha úpravami a existují v řadě verzí. Poslední začala do výzbroje ruské armády přicházet na konci roku 2022.

Jejím charakteristickým znakem je výrazně zvýšená ochrana. Vozidlo je na mnoha místech vybaveno takzvanými slat mřížemi. Jejich úlohou je ochrana proti střelám s kumulativní hlavicí. Přivedou ji k výbuchu až několik desítek centimetrů před samotným pancířem, a oslabí tak její sílu. Fungují hlavně proti slabším netandemovým hlavicím. Vozidlo má na sobě i bloky reaktivního pancéřování Kaktus také proti kumulativním hlavicím a boční přídavné plechy, což poskytuje ochranu i proti střelám z těžkého kulometu.

Přidání ochrany mělo navýšit hmotnost vozidla, místo původních 18,7 tuny má v nové podobě vážit 22,2 tuny. Je otázka, jak se to projevuje na jeho pohyblivosti a maximální rychlosti až 72 kilometrů v hodině a zda mu po navýšení hmotnosti zůstala schopnost plavby. Kromě toho by měla být vozidla vybavena i rušicím systémem Štora-1 působícím hlavně na laserem naváděné zbraně a laserové dálkoměry.

Nová věž BMP-3 má dva kanony

V nové verzi BMP-3 zůstává zachována i její silná výzbroj, ale místo klasické věže je vybavena dálkově ovládaným modulem s digitálním systémem řízení palby. Osazen je nízkorychlostním dělem ráže 100 milimetrů spolu s rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů. Tato kombinace zbraní osádce umožňuje vést boj proti silněji pancéřovaným vozidlům či proti pěchotě. Zároveň je doplněna i kulometem ráže 7,62 milimetru.

BMP-3 má obecně nezvyklou konstrukci s motorem umístěným v zadní části vozidla. Má tříčlennou osádku a může nést výsadek 7 vojáků, kdy dva sedí vpředu a zbylých pět v zadní části. Podle některých expertů to není příliš efektivní hlavně při rychlém sesedání výsadku. Vzhledem k tomu, že Rusko pravděpodobně v nejbližších letech nezačne vyrábět nová bojová vozidla pěchoty na základě konceptu tanku T-14 Armata, dá se předpokládat, že BMP-3 zůstane ještě dlouho oporou jeho obrněných sil.

Za jak kvalitní zbraň považujete BMP-3?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články