Hrozí opravdu Černobyl novým výbuchem? Jaderná katastrofa, která neměla obdoby, za sebou zanechává známky nové štěpné reakce

Poslední dobou koluje médii informace o tom, že v Černobylu zase hrozí výbuch. Skutečnost je ovšem explozivní jen novinářsky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letos uplyne již 35 let od havárie reaktoru a jsou to 4 roky od chvíle nasunutí nového sarkofágu. Vynikající seriál HBO s názvem Černobyl vzbudil nový turistický zájem o oblast, že se může stát nejen pro místní snadným zdrojem příjmů. To by také znamenalo revitalizaci a rozvoj tohoto regionu, kde se do provozu dostává také průmysl v okolí elektrárny. Jenže tyto skutečnosti nejsou pro novináře dostatečně hrozivé, takže si média prostou obnovu trochu upravila.

Sloní noha a teplo z koria

Jádro zničeného reaktoru Černobylu je z většiny prozkoumané a vydalo také ztuhlé korium. To je směsí roztavených materiálů včetně paliva a jedním z pozůstatků je mohutná hromada zvaná „sloní noha“. Uvnitř této směsi může docházet k dalším štěpným reakcím, protože obsahuje i uran a transurany, které tuto vlastnost mají. A i když může docházet k produkci neutronů, neznamená to, že jde o řetězovou štěpnou reakci, jaká probíhá v reaktoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je to něco jako když ve zbytcích ohniště ještě doutnají žhavé uhlíky. Nic nikde nehoří, jen je potřeba zůstat v pozoru. V Černobylu je stále nezbytný přísný monitoring všech těchto míst, protože tyto směsi stále generují teplo, a je potřeba je chladit – pomocí bóru, gadolinia nebo kadmia. Většinu míst, kde se korium vyskytuje, už pracovníci podchytili a vybudovali monitorovací síť. Současně se také daří pomocí robotů zkoumat obtížně dostupná místa.

Procesy uvnitř bez vnějšího rizika

Monitorovací systém se neustále zlepšuje a zachytává nové lokality. Právě zvýšení toku neutronů v jednom takovém případě způsobilo novinářský poprask. Nejde však o nic náhlého, ale o změny pozorované během minulých čtyř let. Nový sarkofág je hermetický a brání také průsaku dešťové vody. A právě klesající vlhkost by měla objem neutronů snižovat, i když některé látky nahrávají i opačnému scénáři.

iZdroj fotografie: Pixabay

Celkově je třeba zdůraznit, že všechny tyto události se dějí uvnitř sarkofágu. Postupně by mohlo dojít ke zvýšené produkci a tím i úniku radioaktivních látek. Jenže právě z toho důvodu byl postaven onen sarkofág, aby všechny tyto projevy uchoval bezpečně uvnitř. S postupujícím průzkumem a neustále se zlepšujícím monitoringem máme velmi slušnou šanci, že cokoli se v Černobylu nadále stane, v něm také zůstane.

Zdroj: Osel

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu