Kde se vzala populární melodie staré Nokie? Dříve lidé platili, aby si mohli poslechnout její původní znění

Originální melodie telefonů značky Nokia je neuvěřitelně otravná, ale zároveň dojemně nostalgická. Osud jak melodie, tak firmy je ovšem znám málokomu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Skladba jménem Nokia Tune (zvaná také „Grande Valse“) je část sólové skladby na kytaru od Francisca Tárrega zvaná Gran Vals. Složil ji v roce 1902. Byl to španělský skladatel a kytarista období romantismu, kterému se často přezdívá „otec klasické kytary“. V bizarní souhře událostí pak 4 takty (konkrétně linky 13–16) získaly mnohem větší slávu. Staly se totiž zcela kultovní mobilní melodií. Jenže to není zdaleka celý příběh.

Historie kytary a volného užití

Přestože autorství melodie je už připsáno Tárregovi, on sám měl vlastní inspiraci. „Grande Valse“ je totiž taky název skladby Frédérica Chopina. A v jeho skladbě je kolem času 1:33 pasáž, která se úvodním tónům Nokie překvapivě podobá. Oba rozhodně nemohli tušit, že se jejich 4taktový popěvek stane prvním vyzváněním na mobilních telefonech. Ale proč si vlastně finská mezinárodní korporace vybrala zrovna tento hudební kousek?

Velkou výhodou při komerčním využití Tárregovy hudby byla samozřejmě skutečnost, že autor je už dlouho po smrti. Nokia potřebovala muziku, která nebude obnášet drahá autorská práva. Evropské právo dovoluje využívat hudbu zdarma v momentě, kdy od skladatelovy smrti uplyne 70 let. Tárrega, který byl v té době mrtev už 84 let, byl tedy perfektní volbou. Znělku upravil anglický hudebník Thomas Dolby a poprvé zazněla roku 1992 na Nokii 1011.

Cesta hitu a cover verze

O sedm let později byl Grande Valse přejmenován na Nokia Tune a prakticky ihned se stal vlajkovou lodí společnosti. Melodii zpracovali i další hudebníci. V prosinci 1999 vydali Jimmy Cauty (původně z TheKLF) a Guy Pratt cover verzi „I Wanna 1-2-1 With You“, která znělku zpracovala. Skladba byla zveřejněna jako uchazeč o nejlepší vánoční znělky Británie, skončila ale až na 62. místě. Další cover verze zahrnuje například „Coconut Shell“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Původní píseň má na svědomí Khalil Fong z Hongkongu a zahrnuje segment Nokia Tune hraný na erhu. Kanadský klavírista Marc-André Hamelin vytvořil Valde Irritation d´Aprés Nokia, která je na skladbě také založena. Nokia sama během let vydala několik verzí, protože první byla monofonní. V roce 2004 se tak objevila skutečná klavírní verze a v roce 2008 prodloužená skladba na kytaru. Zpráva z roku 2009 uvádí 1,8 miliard přehrání za den.

Popularita a další osudy firmy

Prostým dělením se tak dostaneme k 20 000 přehrání za vteřinu. Mobilní divize Nokie byla v září 2013 odkoupena za 7 miliard dolarů společností Microsoft. Firma tak spolu s divizí a službami získala také licenci na mobilní patenty, nikoli však jejich vlastnictví. Nejvýznamnější dceřinou společností je Nokia Networks, která se věnuje telekomunikačním sítím dodávaným do celého světa. Vznikla v roce 2007 jako Nokia Siemens.

Společně se značkou Huawei dodávala v roce 2014 v ČR nejrychlejší telekomunikační sítě O2. V Praze a Brně pracuje Huawei, ve zbytku republiky pak Nokia. Po odkupu divize Microsoftem měl být spolu s ukončením několika řad telefonů zastaven i vývoj klasických mobilních telefonů. Následně ale vzala Nokia toto oznámení zpět a ve výrobě pokračuje. Tyto modely se dostaly i do mnoha populárních narážek, protože byly prakticky nezničitelné.

Kolik telefonů od Nokie jste vlastnili?

Zdroj: ClassicFM

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články