První opravdový světelný meč je na světě. Paprsek světla projde skrze ocel jako čepel nože kostkou másla

Když jste zavření doma kvůli pandemii, možná najdete některé podivné způsoby, jak zabít čas. A nejste sami.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pandemie dovedla mnoho lidí k nejrůznějším aktivitám. Někdo začal s koníčkem, na který neměl roky čas. Někdo konečně zhubl, jiný zase přibral. Dítě ve věku 12 let si postavilo vlastní jaderný reaktor. Jenže možná největší poprask způsobili inženýři z YouTube kanálu Hacksmith. Pokud jste fanoušky univerza Hvězdných válek, zbystřete. Tito pánové totiž vyrobili plně zatahovatelný světelný meč, a dokonce mohou měnit barvu čepele.

Elegantní zbraň Staré republiky

Světelný meč je nejspíš nejznámějším ikonickým předmětem univerza Hvězdných válek. A protože film Nová naděje je starý víc jak 40 let, snaží se od té doby nadšenci i profesionálové uvést právě tuto fiktivní technologii do života. A díky Hacksmithům přestává být fiktivní. Čepel tvořená plasmou dosahuje teploty 2 200 stupňů Celsia. Tento plamen přitom tryská z rukojeti, která je prakticky přesnou replikou filmového modelu. A dokonce stejně hučí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Technicky jde spíš o „proto meč“, protože konstrukce spoléhá na externí zdroj energie. Zatím neexistují dostatečně silné baterie, které by se vešly do rukojeti. Původní návrhy pracovaly s pevnou tyčí, která byla zahřáta na extrémní teplotu. Jenže pointou světelného meče je právě jeho možnost zatažení, proto se Hacksmith pustili do přesné replikace tohoto mechanismu. Poslední verze funguje na bázi extrémně žhavého proudu plynu.

Technologie původně určená pro výrobu skla

Zahřátí koncentrovaného proudu plynu na vysokou teplotu vytvoří kruhový paprsek zářící plasmy. Což vypadá prakticky stejně jako filmový efekt. Tato technologie se normálně používá pro zpracování skla, ovšem k světelnému meči od ní nebylo daleko. Takto žhavý proud se dostane skrze nejrůznější materiály včetně titanu. Jenže by to nebyl světelný meč, pokud by nebylo možné odlišit od sebe barevně jednotlivé čepele.

Pánové z Hacksmith ovšem zvládli i to a pomocí specifických solí dokáží plasmu obarvit. Paprsek ohně tak hoří zeleně, červeně nebo jasnou oranžovou či zelenou. Pokud preferujete temnou stranu Síly, klasická sůl vám dá krásnou kombinaci červené a oranžové. Přestože se v základu jedná o kratochvilnou záležitost, stejným způsobem přišlo na svět už mnoho vynálezů. Ostatně všechny technologie, které používáme, byly kdysi jen v lidských představách.

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články