Chtěla jen prodat věci na internetu, přišla kvůli tomu o 200 000 Kč. Češka teď varuje ostatní

Prodej na internetu nemusí být vždycky výhodný. Při nepozornosti vás může zboží za pár stovek korun připravit o celoživotní úspory. Své o tom ví i tyto tři oběti.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Obyčejný prodej na internetu připravil ženu z Brněnska o 200 tisíc korun. Bohužel se nejedná o jediný podvod tohoto druhu, ke kterému v poslední době došlo. Podvodníci se v online prostoru skrývají doslova na každém kroku a své oběti hledají i na internetových bazarech, jak v řadách kupujících, tak i prodávajících. Před těmito praktikami se mějte na pozoru.

Nebezpečný prodej na internetu

Prodej na internetu je příhodný způsob, jak se zbavit věcí, které už nepotřebujeme nebo nechceme a je nám líto je vyhodit. Koho by navíc nelákal drobný příležitostný přivýdělek, že? Tomuto trendu odpovídá také nepřeberné množství internetových bazarů, jako je Aukro, Vinted nebo Sbazar. Podobný portál využila i čtyřiadvacetiletá žena z Brněnska, která chtěla prodat své obnošené tenisky.

Na nabídku se jí ozval zájemce, který jí přemluvil k soukromé komunikaci pomocí SMS zpráv. V jedné zprávě jí zaslal odkaz na falešnou webovou stránku, do které důvěřivá žena vyplnila své osobní údaje i údaje ke svému internetovému bankovnictví. Následně podvodníkovi přeposlala i potvrzovací kódy své banky, díky kterým mu pomohla obejít dvoufaktorové zabezpečení svého účtu. Během několika dní pak přišla o 200 tisíc korun.

prodej na internetu
iZdroj fotografie: Rasheedhrasheed / Creative Commons / CC BY-SA

Prodej za několik stovek vás připraví o statisíce

Podobně nepříjemnou zkušenost má i žena z Olomouce, kterou prodej na internetu připravil o čtvrt milionu korun. Přitom chtěla jen prodat starou postel, za kterou požadovala pouhých 500 korun. Scénář podvodu byl přitom identický s průběhem našeho prvního příkladu. Zásadní tedy je, abyste se nikdy nenechali vmanipulovat do nestandardních postupů prodeje a dopravy nabízeného zboží. V žádném případě byste neměli případným zájemcům sdělovat citlivé platební informace, jako jsou unikátní kódy k ověření přístupu k bankovnímu účtu nebo bezpečnostní kód na zadní straně platební karty.

na internetu
Nakupujete na internetu? Buďte obezřetní, šíří se nový podvod, který oběti připravuje o statisíce korun

Obezřetnost je na místě

Olomoucká policie řeší ještě další případ mladé ženy, která chtěla na internetu prodat své staré učebnice. Požadovala za ně pár stovek korun, přišla téměř o 55 tisíc korun. Každý prodej na internetu by tudíž měla provázet obezřetnost. Pamatujte, že v online prostoru nikdo nemusí být tím, za koho se vydává a vy se velmi lehce můžete stát obětí podvodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články