Přistání vesmírné lodě SpaceX miliardáře Elona Muska neproběhlo zcela podle plánu. Vzápětí explodovala

Testovací lety a přistání raket společnosti SpaceX a jejich záznamy jsou už téměř tradicí. Poslední z nich se ale příliš nevydařil.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Společnost SpaceX miliardáře a vizionáře Elona Maska pravidelně informuje o pokroku při testovacích přistáních svých raket. Ne vždy tyto operace proběhnou podle plánu, ostatně na Youtube je mnoho kompilací právě takových kiksů, často i s humorným komentářem. Poslední obří loď Starship poprvé úspěšně dosedla ve středu 3. Března poté, co dosáhla nadmořské výšky 10 kilometrů. Problém je, že po osmi minutách explodovala.
Zdánlivě úspěšné přistání s pozdějším problémem

Dalo by se to rozdělit na dobrou a špatnou zprávu, tedy tu, že raketa úspěšně přistála, a špatnou, že později vybuchla. Ovšem vzato kol a kolem lze obě zprávy považovat za dobré, protože ukazují na chyby, které je potřeba napravit. Po dvou obdobných testech, při kterých Starship SN8 a SN9 nezpomalila dostatečně na přistání a explodovala hned při kontaktu, zkusila SpaceX novou techniku pro přistání SN10.


iZdroj fotografie: Pixabay

Nově použitý přístup zahrnoval skutečnost, že všechny tři raketové motory na spodku 49 metrů dlouhé a 9 metrů široké rakety spustily zároveň, jakmile se raketa srovnala na samotné přistání. Stejně tak zpomalila dostatečně na to, aby přistání samotné bylo opravdu hladké a plynule. Na Youtube kanále proto hlavní inženýr John Insprucker prohlásil přistání za úspěšné a ukončil online přenos.

Stačilo jen osm minut a dostavila se chyba

Jak to SpaceX často dělá, zdůraznil i Insprucker, že úspěch testu je určen získanými daty, nikoli perfektním přistáním. Ostatně hladkost samotného manévru byla do té doby nejpůsobivějším úspěchem tohoto modelu a jen ukázala, jak daleko se tento projekt během několika posledních měsíců dostal během prací v Bica Chica na území Texasu. Je to opravdu působivé, vzhledem k tomu, že se se Starship počítá v budoucnu na cesty na Měsíc, potažmo i Mars.


iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže jak se prach usadil, bylo zřetelné, že SN10 se trochu pochroumala a na plošině se naklání. Spodek se vzápětí vzňal a záznam ukázal robotického hasiče zápasícího udatně s plameny. Nakonec, 8 minut po dosedu, přišla mohutná exploze někde uvnitř rakety a kovová struktura rakety byla vyhozena do vzduchu. Nevybuchla ovšem samotná struktura, spíš se spodek poškodil prudkostí dopadu, protože exploze šla odspoda.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 132 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Oteklé nohy a kotníky v horkém počasí jednou provždy minulostí. Stačí zařadit do stravy čtyři běžné potraviny dostupné za pár korun
Události247.cz
Prezidenta hlídají ti nejlepší policisté. V případě Zemana je jejich práce ale někdy řehole
ArmádníZpravodaj.cz
Americká armáda vylepšila svůj hlavní bojový tank M1 Abrams. Vynalezla novou technologii, díky níž bude jedničkou na bojišti
adbz.cz
Špatné zlozvyky, které dělají z vašeho domova hotový chaos a smetiště. Přitom jde o úplné maličkosti