Přistání vesmírné lodě SpaceX miliardáře Elona Muska neproběhlo zcela podle plánu. Vzápětí explodovala

Testovací lety a přistání raket společnosti SpaceX a jejich záznamy jsou už téměř tradicí. Poslední z nich se ale příliš nevydařil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Společnost SpaceX miliardáře a vizionáře Elona Maska pravidelně informuje o pokroku při testovacích přistáních svých raket. Ne vždy tyto operace proběhnou podle plánu, ostatně na Youtube je mnoho kompilací právě takových kiksů, často i s humorným komentářem. Poslední obří loď Starship poprvé úspěšně dosedla ve středu 3. Března poté, co dosáhla nadmořské výšky 10 kilometrů. Problém je, že po osmi minutách explodovala.

Zdánlivě úspěšné přistání s pozdějším problémem

Dalo by se to rozdělit na dobrou a špatnou zprávu, tedy tu, že raketa úspěšně přistála, a špatnou, že později vybuchla. Ovšem vzato kol a kolem lze obě zprávy považovat za dobré, protože ukazují na chyby, které je potřeba napravit. Po dvou obdobných testech, při kterých Starship SN8 a SN9 nezpomalila dostatečně na přistání a explodovala hned při kontaktu, zkusila SpaceX novou techniku pro přistání SN10.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nově použitý přístup zahrnoval skutečnost, že všechny tři raketové motory na spodku 49 metrů dlouhé a 9 metrů široké rakety spustily zároveň, jakmile se raketa srovnala na samotné přistání. Stejně tak zpomalila dostatečně na to, aby přistání samotné bylo opravdu hladké a plynule. Na Youtube kanále proto hlavní inženýr John Insprucker prohlásil přistání za úspěšné a ukončil online přenos.

Stačilo jen osm minut a dostavila se chyba

Jak to SpaceX často dělá, zdůraznil i Insprucker, že úspěch testu je určen získanými daty, nikoli perfektním přistáním. Ostatně hladkost samotného manévru byla do té doby nejpůsobivějším úspěchem tohoto modelu a jen ukázala, jak daleko se tento projekt během několika posledních měsíců dostal během prací v Bica Chica na území Texasu. Je to opravdu působivé, vzhledem k tomu, že se se Starship počítá v budoucnu na cesty na Měsíc, potažmo i Mars.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže jak se prach usadil, bylo zřetelné, že SN10 se trochu pochroumala a na plošině se naklání. Spodek se vzápětí vzňal a záznam ukázal robotického hasiče zápasícího udatně s plameny. Nakonec, 8 minut po dosedu, přišla mohutná exploze někde uvnitř rakety a kovová struktura rakety byla vyhozena do vzduchu. Nevybuchla ovšem samotná struktura, spíš se spodek poškodil prudkostí dopadu, protože exploze šla odspoda.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články