Postupy, díky kterým lze projít detektorem lži, aniž by kdokoliv poznal, že člověk lže

I když si myslíte, že test na detektoru lži není stěžejní, můžete se plést, protože nevíte, co všechno vás čeká. Tento způsob testování používají i velké korporace při najímání lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Detektor lži jasně ukazuje projevy našeho těla, které sleduje a vyhodnocuje. Jenže k podobně kvalitní detekci přetvářky a lhaní není potřeba přístroj. Většina personalistů dávno ví, na jaké projevy se zaměřit, a dělají to během normálního rozhovoru s uchazečem o práci. Případně bankéři v momentě, kdy v jejich peněžním domě někdo žádá o úvěr, například na podnikání. A vědomí toho, co takové testování obnáší, může výrazně pomoci k úspěchu.

Detektor projevů lži, nikoli lži samotné

Polygraf samozřejmě neumí detektovat přímo lživou výpověď. Jenže lhaní spouští v lidském těle širokou škálu změn a procesů, které se projeví na naší fyziologii. Patří sem zrychlený srdeční puls, pocení, změna rytmu dechu a zvýšený krevní tlak. Moderní detektory sledují asi 50 ukazatelů včetně rozšíření zorniček, které jsou okamžitou reakcí na překvapivou otázku. Většina společností ovšem používá klasické pozorování reakcí uchazeče, nikoli samotný přístroj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Problémem polygrafu je však falešná detekce, stejně jako možnost ho „obejít“. Projevy, které sleduje, se zaměřují na vědomé lhaní. Jenže osoba může poskytovat falešnou informaci, které přitom sama opravdu věří, takže ke změnám sledovaných znaků nedojde. Nebo je zkrátka vystresovaná a detektor vyhodnotí jako lživé odpovědi i ty, které byly podány ve zmatku. Jde tedy stále jen o indicie, které je třeba vnímat v kontextu celé situace.

Buďte fyzicky připravení

Ideálně v době 24 hodin před podstoupením testu se snažte dostat do maximální fyzické pohody. Dopřejte si dostatek spánku, nepřejídejte se ani nehladovte. Mějte na sobě oblečení, ve kterém je vám dobře, a nevybočujte z normální rutiny. Chodíte ráno běhat? Nevynechávejte. Dáváte si ráno šálek kávy? Dejte si ho i dneska. Stejně tak si obecně dovolte nervozitu, protože je to normální tělesná reakce. Navíc vám může v testu pomoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle statistik jsou totiž výsledky lidí, kteří jsou nervózní při každé otázce, mnohem přesnější. V rámci kalibrace přístroje budete muset vědomě lhát pomocí tzv. kontrolních otázek. Je snadné je odlišit, protože nedávají žádný smysl. Pokud budete nervózní i během nich, vyhodnotí později polygraf vaše reakce na relevantní otázky jako pravdivé, zvláště pokud na ně budete pravdu odpovídat. Vlastní nervozitu si můžete také zkusit předem.

Detaily a jejich podpůrná role

Snažte se na otázky odpovídat co nejupřímněji. Můžete být například dotázáni, zda jste někdy v životě něco ukradli. Každý jsme ale asi chodili k sousedům na jablka nebo si nechali knížku z knihovny. Lidé mají často tendenci zamlčovat drobné detaily, které nikdo stejně nebere vážně. Otázky jsou formulovány na „ano“ a „ne“ a účastníci se obvykle bojí chytáků. Navíc se s typem otázek budete nejspíš moci seznámit předem kvůli odstranění reakce na novotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neodpovídejte ve spěchu, i když se vám odpověď zdá naprosto jasná. Dejte si načas, klidně 20 vteřin. Otázky se budou opakovat a spěch vás bude zbytečně stresovat, což může opět narušit výsledky. Naslouchejte dotazům až do konce, buďte si jisti, že jim před odpovědí opravdu rozumíte. Pečlivé rozvážení vám také pomůže stanovit, na jaký typ otázky odpovídáte, jestli nepodstatnou, kontrolní nebo relevantní.

Kontrola emocí a pochybné triky

Například otázka „Jak se jmenujete“ je nepodstatná, „Ukradli jste někdy něco?“ je jasně kontrolní a „Zfalšovali jste v předchozí práci dokumenty?“ je relevantní. Existují metody, jak si pomoci, platí ovšem pro lidi, kteří dovedou opravdu perfektně ovládat své emoce. Naučte se uklidnit myšlením na něco pozitivního a příjemného. V momentě, kdy jste donuceni lhát, přesvědčte sami sebe, že na tom nezáleží a vnitřně se uklidněte.

iZdroj fotografie: Pxhere

Experty ovšem neoblafnou fyzické triky jako špendlík v noze a podobně. Polygraf navíc umí rozlišit reakci na fyzickou bolest. Pokud budete přistiženi, budete si muset test zopakovat. V některých případech může být test také kontraindikován a reakce ovlivněna stavem člověka. Krom duševní poruchy jde o těhotenství, srdeční choroby, respirační problémy, epilepsii, obecnou bolest a vynucené testování.

Jak se u vás projevuje nervozita? Dokážete ji ovládnout?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články