Nakupujete na internetu? Buďte obezřetní, šíří se nový podvod, který oběti připravuje o statisíce korun

Prodej a nákup zboží na internetu se poslední dobou těší velké oblibě u spousty uživatelů. To však láká také podvodníky, kteří vás okradou. Mějte se před nimi na pozoru.

na internetu i Zdroj fotografie: European Commission / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nákup nebo prodej na internetu je dnes už běžnou praxí. Svědčí o tom i velká obliba různých internetových bazarů typu Aukro, Vinted, Sbazar či Facebook Marketplace. Pro někoho představují možnost, jak se zbavit nepotřebných věcí a něco málo si přivydělat. Pro jiné zase způsob, jak levně nakoupit. Právě tato obliba a velké množství uživatelů láká různé podvodníky, kteří mohou své oběti připravit o statisíce korun.

Nákup a prodej na internetu

Mezi nejčastější uživatele, kteří nakupují či prodávají věci na internetu, patří maminky malých dětí. Internetové bazary pro ně představují praktický způsob přivýdělku a šetření peněz. Děti rychle rostou, většinu oblečení nestačí unosit a ne každá maminka si může dovolit kupovat každý měsíc pytel nového oblečení. Stejně tak není možné všechno oblečení po dětech skladovat. To samé platí i pro hračky, se kterými si děti už nehrají. Právě proto je toto zboží nejčastěji nabízeno k prodeji na internetu.

Podvodníci jsou všude

Takové prostředí však nahrává různým podvodníkům, kteří využívají důvěřivosti prodávajících či nakupujících. Mezi rozšířené podvody patří takzvaný „falešný prodejce“, kterých je bohužel na internetu spoustu. Tito lidé nabízí různé produkty a vždycky vyžadují platbu předem. Zboží však nikdy nepošlou, protože pravděpodobně ani neexistuje, ale přestanou s vámi komunikovat. Podvodníci většinou vlastní několik falešných účtů najednou, aby znesnadnili jejich vystopování.

ruka držící mobilní telefon s aplikací
iZdroj fotografie: Tinkoff Bank / Creative Commons / CC BY-SA
Nákup na internetu se může ošklivě vymstít

Objevují se však i podvodníci, kteří cílí na prodejce zboží. Ozvou se vám, projeví zájem o vámi nabízené zboží, a následně se vás snaží vmanipulovat do nestandartní platební metody, během které vám ukradnou údaje k platební kartě či internetovému bankovnictví a oberou vás o všechny peníze.

Peníze v kapse
30 000 Kč poplatek za nakupování na internetu? Tvrdá realita, všichni Češi by se měli připravit

Opatrnost je na místě

Svých prodejů na internetu se rozhodně nemusíte úplně vzdát, mějte se však na pozoru. Při komunikaci s potencionálními kupci či prodejci vždycky používejte komunikátory daného bazaru, které poskytují jistou míru zabezpečení. Také provádění či přijímání platby je vhodné provádět pouze způsobem, který preferuje daný bazar. Provozovatel bazaru totiž může platbu pozdržet a peníze vám vrátí, pokud zakoupené zboží neobdržíte. Navíc je tímto způsobem možné získat lepší přehled o působení různých podvodníků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články