Kdo zvedne tenhle telefonát, tomu podvodníci na dálku ukradnou telefon. Dejte si pozor, nachytala se už spousta lidí

Českem se šíří nový podvod, který může člověka okrást klidně o statisíce. Dejte si pozor na to, komu sdělujete důležité informace.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

V červnu tohoto roku řešili kriminalisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje opravdu šokující případ. Kriminalisté z tohoto oddělení se specializují na kybernetickou kriminalitu a snaží se tak zamezit nejrůznějším internetovým podvodům. Právě před začátkem léta tohoto roku řešili případ muže, kterého kontaktoval falešný pracovník jednoho z předních českých operátorů. Ten mu nabídl přechod na takzvanou eSIM, údajně v rámci digitalizace. Muž pak přišel o 850 tisíc korun. Informuje o tom portál peníze.cz.

Nový podvod

Podvodník vydávající se za pracovníka jednoho z mobilních operátorů nabídl muži přechod na eSIM. Ten souhlasil a následně mu přišel do zprávy kód, který následně podvodníkovi nadiktoval. Díky tomu mu však umožnil přístup do jeho telefonu a následně i internetového bankovnictví. 

iZdroj fotografie: iStock

V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni ‚mobilním operátorem‘ k její výměně, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti. Kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení,“ upozornila Dagmar Brožová z krajského policejního ředitelství poté, co nejmenovaný muž kvůli podvodu přišel o 850 tisíc korun.

Na co si dát pozor

Pokud jste sami o eSIM nepožádali, operátor vám nikdy takovou možnost nenabídne. Jediná možnost přechodu je pouze v moment, kdy o ni zákazník sám požádá. Zároveň je důležité dát pozor na to, komu a jaké informace poskytujete. „Nikdy nesdělujte kódy, které vám přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora,” upozorňuje Dagmar Brožová. Pokud máte během hovoru jakékoliv pochybnosti, telefonát okamžitě ukončete. 

Zdroj: Peníze
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články