Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit

Zásah ruskou protilodní střelou zabil v Dnipru minimálně 46 lidí. Mohl být záměrný, ovšem možností je i omyl, střela se snadno splete.

i Zdroj fotografie: David Holt / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedním z nejhorších zločinů ruské invaze na Ukrajinu v roce 2023 je útok na panelový dům ve městě Dnipro. Při zásahu pravděpodobně protilodní střelou Ch-22 (ale může se jednat i o modernizovanou variantu Ch-32) zde zahynulo minimálně 46 civilistů. Útok na obytnou budovu plnou lidí mohl být samozřejmě ruským záměrem, ale mnohem pravděpodobnější je chyba kvůli použití zastaralé a nevhodné zbraně.

Stará střela proti letadlovým lodím

Raketa Ch-22 je sovětská střela zavedená do výzbroje již v roce 1962. Jde o velikou střelu o hmotnosti 5 820 kilogramů a délce 11,65 metru. Proto ji také nosí strategické bombardéry Tupolev Tu-22 Backfire nebo Tupolev Tu-95 Bear, střelu na Dnipro měl odpálit první z nich. Vyvinuta byla především proto, aby díky vysoké rychlosti dokázala prorazit obranu eskadry americké letadlové lodě a veliké plavidlo zničit.

Raketa může mít nukleární hlavici, ale v případě Ukrajiny byla samozřejmě použita hlavice konvenční o hmotnosti 1 000 kilogramů. Je dostatečně silná, aby způsobila veliké škody, jen pro představu běžně používané letecké pumy mívají hmotnost čtvrt nebo půl tuny. Ačkoli je střela protilodní, dá se použít i proti pozemnímu cíli. Ovšem s jedním handicapem – je nesmírně nepřesná.

Ch-22 má dva typy navádění, a to inerciální a radarové. První typ střele říká, v jaké oblasti se zhruba nachází, ale nemůže být ze své podstaty přesné. V okamžiku, kdy se střela ocitne v blízkosti cíle, zapne navádění radarové, které by ji mělo navést na cíl. Ovšem systém je již desítky let starý, a navíc měl zaměřovat velká plavidla námořnictva. Může to samé udělat i s velkými budovami, ale problém nastává, když jich je v cíli více. Může se snadno splést a je jasné, že panelový dům ze železobetonu bude na radaru doslova zářit.

Rusové musí o hrozbě omylu vědět

Není vyloučené, že střela mohla mířit třeba na nějaký cíl energetické infrastruktury a prostě se jen spletla. I její přesnost je udávána kolem 200 až 300 metrů, což není mnoho. Samozřejmě ruské velení i osádky bombardérů o limitech Ch-22 velmi dobře vědí. Pokud rozhodnou odpálit střelu na nějaký cíl v Ukrajině, jsou si určitě vědomi rizika, že mohou minout a zabít nevinné lidi, když se střela splete. Mimochodem Ch-22 v červnu 2022 trefila i obchodní centrum v Kremčuku a zabila 21 osob.

Nesmyslné je i tvrzení Ruska, že raketa na panelák dopadla kvůli zásahu ukrajinské protivzdušné obrany. Ch-22 dosahuje rychlosti Mach 4,6 a její dosah je 600 kilometrů. Ukrajina nemá prostředky k tomu, aby takto rychlé střely zastavila, nedokáží to ani moderní systémy NASAMT nebo IRIS-T SLM, které dostala. Zvládat to bude až MIM-104 Patriot nebo SAMP/T, které ovšem na Ukrajině stále nejsou.

Proč Rusko používá k útokům nepřesné střely?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články