Pokud se chystáte do těchto zemí, dávejte si pozor na používání mobilního internetu. Poplatky operátora se mohou vyšplhat až na statisíce. Kterých zemí se to týká?
Doby, kdy nás každý hovor nebo SMS zpráva ze zahraničí stál hodně peněz, jsou už dávno pryč. Minimálně v rámci zemí Evropské Unie platí stejné ceny za telefonní služby jako v Česku. Obezřetní byste však měli být při používání internetu. Mobilní data jsou tou nejdražší poskytovanou službou mobilních operátorů a ani v rámci zemí EU není možné mít neomezená data. Pokud tedy překročíte stanovený limit, musíte doplácet vysoké částky.
Zóny mobilních operátorů
Mobilní operátoři dělí zahraniční země do tří cenových zón, podle kterých určují výši poplatků za své služby. Zóna 1, pro kterou platí stejné sazby jako v domovském státě – kromě omezení internetových dat, zahrnuje všechny státy EU. Mimo ně do této zóny patří také Norsko, Lichtenštejnsko, Island a Velká Británie, kde vás vyšší poplatky překvapí pouze při nadměrném používání internetu. Větší poplatky už vás čekají v zemích zóny 2, kam spadá spousta oblíbených destinací, jako je Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Švýcarsko, Turecko a Albánie.
Ceny v zóně 2
Pokud se chystáte na dovolenou do jedné z těchto destinací, podívejte se na stručný přehled poplatků, které si jednotliví operátoři účtují za klasické volání i používání internetu:
Vodafone
- Odchozí hovor – 30,52 korun
- Příchozí hovor – 17,81 korun
- SMS zpráva – 9,68 korun
- 1 MB internetových dat – 7,70 korun
T-Mobile
- Odchozí hovor – 35 korun
- Příchozí hovor – 18 korun
- SMS zpráva – 9,6 korun
- 1 GB internetových dat – 199 korun
O2
- Odchozí hovor – 42,35 korun
- Příchozí hovor – 24,20 korun
- SMS zpráva – 12,10 korun
- 1 MB internetových dat – 3,9 korun
Používání internetu v zóně 3
Největší poplatky si však operátoři účtují v zóně 3, do které zahrnují Jižní Ameriku, velkou část Afriky a Asie. V těchto zemích se vám ze všeho nejvíce prodraží právě používání internetu, za který si například mobilní operátor O2 účtuje 300 korun za 1 MB. Klasická webová stránka přitom spotřebuje něco okolo 2 MB dat, takže vás i běžné užití může vyjít na několik tisíc korun. Obecně se proto v těchto zemích doporučuje zakoupení místní SIM karty. Variantou je připojení k Wi-Fi síti, která je v dnešní době dostupná téměř všude.
Výjimkou by na trhu měla být společnost T-Mobile. Po příjezdu do dané země obdrží každý zákazník uvítací SMS s informacemi o cenách a odkazem na uvítací stránku webu, na které se zobrazí relevantní nabídka datových roamingových balíčků. Ty mají svou jasnou cenu i parametry. Po vyčerpání datového objemu se data pozastaví a pro jeho následovně spuštění je nutné balíček znovu aktivovat. Prodlužování tedy není automatické. Více informací o balíčcích pak lze najít na webových stránkách T-Mobilu.