Podívejte se, zda nemáte doma staré poštovní známky: Jeden kousek se specifickým obrázkem se dá prodat za 80 000 000 Kč

Na starých poštovních známkách se dá vydělat majlant. Jeden kousek se specifickým obrázkem se dá prodat za 80 000 000 Kč. Doma ho však nejspíš nenajdete.

vzácné mince i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Filatelie, neboli sběratelství poštovních známek, je nenápadný, ale poměrně rozšířený obor s dlouholetou tradicí. Málokdo však tuší, že filatelie na vyšší úrovní představuje lukrativní byznys, ve kterém se točí desítky milionů korun. Dokazuje to také prodej celosvětově známé poštovní známky, kterou si nynější majitel do své sbírky pořídil za neuvěřitelných 80 milionů korun.

Lukrativní poštovní známky za miliony

Poštovní známky se staly oblíbeným sběratelským předmětem v podstatě ihned po jejich zavedení v polovině 19. století. Filatelie tak představuje jeden z nejstarších sběratelských oborů. Velmi brzy se z něj vyvinul lukrativní investiční byznys, který poskytuje zajímavé a poměrně bezpečné zhodnocení úspor. Tyto investice však dosahují řádu milionů korun a vyžadují trpělivost i cit. Většina sběratelů známky skupuje především kvůli jejich příběhům, nikoliv kvůli rychlému zbohatnutí. Pořízení známých poštovních známek vždycky provází snaha o obohacení vlastní sbírky, nikoliv rychlý opětovný prodej za účelem zisku.

poštovní známky
iZdroj fotografie: Joseph Osmond Barnard (1816—1865) / Creative Commons / CC BY-SA
Modrý Mauritius má mezi sběrateli hodnotu 80 milionů korun.

Vzácný modrý Mauritius v české sbírce

Před téměř deseti lety se českému sběrateli povedlo zakoupit jednu z nejvzácnějších poštovních známek na světovém trhu – modrého Mauritia. Tuto známku zakoupil od původního majitele ze Singapuru za neuvěřitelných 80 milionů korun. Dnes však její hodnota dosahuje až trojnásobku této pořizovací ceny. Při koupi poštovní známky asistoval filatelista David Kopřiva, který o nevšedním vyjednávání poskytl ucelený rozhovor portálu Aktuálně.cz.

Mimo jiné zmiňuje, že vyjednávání o ceně známky probíhalo přesně jako ve filmu: „Jednal jsem s panem Brianem Murhausem, vynikajícím znalcem, který byl napojen na stranu nabídky. V jednom hotelu jsem se ho ptal na definitivní cenu a on mi jako ve filmu napsal částku na papírek a posunul mi ho po stole.“

sběratelé
Podívejte se do police, zda tam nemáte jednu z vzácných knížek. Sběratelé vám za ně utrhnou ruce, mají hodnotu statisíců korun

Doma takovou raritu nejspíš nenajdete

Česko se tak může pyšnit nejrozšířenější sbírkou těchto vzácných poštovních známek. Kromě modrého Mauritia, je součástí sbírky také červený Mauritius a takzvaný Bombaj Cover. Kolekce tak obsahuje o jednu známku více než má britská královská sbírka. Pokud však doufáte, že byste podobnou raritu nalezli ve staré sbírce známek po dědečkovi, doufáte marně. Pravděpodobnost, že by se někde povaloval další zapomenutý Mauritius, je téměř nulová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články