Podívejte se do police, zda tam nemáte jednu z vzácných knížek. Sběratelé vám za ně utrhnou ruce, mají hodnotu statisíců korun

Čas zkontrolovat poličky, může se v nich nacházet obří poklad. Sběratelé prahnou po starých knihách, dnes za ně můžeme dostat přes 100 tisíc korun.

sběratelé i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Češi patří mezi největší čtenáře světa a tak se dá říct, že zálibu v knihách máme v krvi. Téměř každý má doma nějakou knihovnu a i ti nejzarytější nečtenáři vlastní minimálně pět knížek. Mnohdy taky knihy tvoří značnou část pozůstalosti po rodičích či prarodičích. Právě mezi těmito kousky z půdy můžete najít několik klenotů, za které jsou sběratelé ochotní zaplatit i statisíce korun. Jak takový poklad poznáte?

Sběratelé prahnou po prvních vydáních

První, co se u knih hodnotí, je jejich vydání a náklad. První vydání jakékoliv knihy bude mít téměř vždy vyšší hodnotu než všechna ostatní. Pokud takové první vydání navíc vyšlo jen v nákladu několik desítek kusů, můžete se těšit na krásnou sumu peněz.

Web iReceptář.cz například uvádí, že za první vydání Erotického revue od Jindřicha Štýrského zaplatili sběratelé v přepočtu 734 tisíc korun. V době svého vydání bylo vytištěno pouhých třicet kusů, což z této knihy činí extrémně vzácné zboží. Podobné jmění vám však může vydělat i kompletní sbírka prvních vydání Harryho Pottera, která má hodnotu okolo milionu korun.

sběratelé
iZdroj fotografie: Roman Eisele / Creative Commons / CC BY-SA
Za vzácné knihy nabízí sběratelé i statisíce korun.

Hledejte vzácné ilustrace

Dále se u vzácných knih hodnotí jejich celkový stav a ilustrace. Některé knihy ilustrovali dnes uznávaní umělci, kteří svými kresbami automaticky zvyšují hodnotu takové knihy. Kromě zmíněného Jindřicha Štýrského si sběratelé cení především ilustrací od Toyen, Karla Teige, Josefa Lady či Alfonse Muchy. Taková díla mohou mít hodnotu i několika desítek tisíc, pokud jsou zachovaná a nejeví známky většího opotřebení.

Vydělejte úklidem knihovny

Úklid knihovny se vám vyplatí i v případě, že v ní zrovna nemáte jen první vydání za statisíce. I na první pohled obyčejné knihy mohou mít značnou hodnotu. Pro radu si vždy můžete zajít do nejbližšího antikvariátu, kde nejspíš na své knihy dostanete i slušnou nabídku. Případně můžete cenu knih konzultovat na internetových fórech, kde se sdružují nadšení sběratelé.

tužka barevné knihy

Optická výzva: Mezi knihy se zatoulala tužka tak šikovně, že ji dokázalo najít jen 6 % lidí. Na její nalezení máte 15 sekund

Další možností, jak si udělat místo v knihovně a ještě za to něco dostat, jsou různé knižní bazary, jako je Knihobot nebo Knihovrátek od knihkupectví Martinus. V nejkrajnějším případě můžete své knihy nabídnout do nemocnic nebo domovů důchodců, kde si najdou nové nadšené čtenáře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články