Pomocí umělé inteligence se podařilo vyvinout nová a účinná antibiotika

Umělá inteligence už nějakou dobu má své místo v technické oblasti naší planety. Měli byste ovšem vědět, že s pomocí umělé inteligence se podařilo vyvinout nová a velmi účinná antibiotika, jež by mohla pomoci v boji proti zákeřným nemocem mnoha tisícům lidí po celém světě. Pomocí algoritmu se studentům strojařiny povedlo identifikovat novou silnou antibiotickou sloučeninu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Při laboratorních testech bylo zabito tímto novým léčivo mnoho světově nejproblematičtějších bakterií, které způsobují onemocnění. Patří k nim dokonce některé kmeny, které jsou rezistentní vůči všem známým antibiotikům. S pomocí nových antibiotik se také podařilo vyléčit infekce u dvou různých druhů myší.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vývoj antibiotik pomáhá urychlit umělá inteligence

Přes sto milionů sloučenin

Počítačový model, který dokáže během několika dnů přečíst více než sto milionů chemických sloučenin, je navržen tak, aby vybral potenciální antibiotika, která zabíjejí bakterie pomocí jiných mechanismů, než které jsou dostupné u stávajících léků. Profesor lékařského inženýrství a vědy v Ústavu lékařského inženýrství a vědy na MIT a Ústavu biologického inženýrství tvrdí, že chtěli vyvinout platformu, která by jim umožnila využít sílu umělé inteligence k zavedení nového věku objevování antibiotik. Díky novému přístupu s pomocí umělé inteligence se podařilo odhalit úžasnou molekulu, která je pravděpodobně jednou z nejsilnějších objevených antibiotik.

Člověk
Dočkáme se v blízké době COVID-19 vakcíny?
30. června 2020

Slibní kandidáti na antibiotika

V nové studii vědci také identifikovali několik dalších slibných kandidátů na antibiotika, které plánují dále testovat. Domnívají se, že by tento model mohl být také použit k navrhování nových léků na základě toho, co se dozvěděli o chemických strukturách, jež umožňují lékům ničit bakterie. Nový model umělé inteligence může v silikonu zkoumat velké chemické prostory, které mohou být pro tradiční experimentální přístupy neúměrně drahé.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bez antibiotik se řada zdravotních problémů nedá léčit

Antibiotika pokulhávají

V posledních několika desetiletích bylo vyvinuto velmi málo nových antibiotik. Většina z těchto nově schválených antibiotik jsou mírnými odlišnými variantami stávajících léků. Současné metody pro čtení nových antibiotik jsou často neúměrně nákladná a vyžadují značné časové investice. Obvykle jsou omezeny na velmi úzké spektrum chemické rozmanitosti.

Krize odolnosti

V současné době čelíme krizi kolem odolnosti organismu vůči antibiotikům. Tato situace je způsobena zvyšujícím se počtem rezistentních patogenů vůči existujícím antibiotikům, ale také anemickým potrubím v biotechnologickém a farmaceutickém průmyslu, který pracuje na vývoji nových antibiotik. Pro nalezení nových sloučenin spojilo své síly několik profesorů a studentů, kteří již dříve vyvinuly počítačové modely, které mohou pomoci s analýzou molekulárních struktur sloučeniny a mohou tak korelovat se zvláštními vlastnostmi, kterou je například schopnost zabíjet bakterie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články