Dočkáme se v blízké době COVID-19 vakcíny?

Je to již přes půl roku, co jsme se od vědců z Číny dozvěděli, jaké je genetické složení tohoto viru. A již od té doby se spustil zběsilý závod za nalezením vakcíny.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Otázkou ale zůstává, jak moc blízko jsme k jejímu nalezení teď?

Jak na výrobu vakcíny

Pojďme si přiblížit, jak vlastně vypadá tvorba vakcíny proti virům. K výrobě takového séra se obvykle používají oslabené či zabité viry nebo jejich části. Problém nastává ve chvíli, kdy je třeba dodat velké množství této látky, protože pěstování buněk, ve kterých jsou tyto vakcíny vyráběny, není v takovémto množství snadné.

Stále žádná léčba

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Koronavirus řádí po celém světě. Ochrana je na místě

I přes to, že se vir rozšířil po světě jako divoký požár, není úplně jednoduché proti němu vytvořit nějakou funkční látku. Přes to, že neexistuje žádná účinná vakcína, jsou zde látky, které jsou schopny pomoci v boji s tímto zákeřným virem. Jedná se zatím pouze o dvě, nicméně je to znamenitý posun vpřed. Jsou jimi:

  • Remdesivir
  • Dexamethason

Každá z těchto látek působí na organismus jiným způsobem, tudíž by se našlo efektivní využití pro obě z nich. Antivirotikum Remdesivir napomáhá organismu se z nakažení virem rychleji uzdravit, zatímco steroid Dexamethason zvyšuje šance na přežití u pacientů postižených virem. Bohužel ani jedna z těchto látek není konečným řešením v otázce této pandemie, nicméně obě jsou velmi účinné v boji s ní.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Koronavirus ochromil dění na celé zemi

Důvěra lidí

Velkou výzvou je v tomto boji důvěra lidí. Všechno by mohlo být mnohem dříve a rychleji, ovšem je důležité léky nejdříve testovat, než se začnou podávat jako vakcíny proti zákeřnému viru. Výrobci léčiv se snaží vyhotovit vakcínu co nejdříve, ovšem v tomto případě je rychlost na úkor bezpečí. FasterCures, který je součástí Milken Institutu, v současné době prověřuje bezmála sto osmdesát možných léčiv, ze kterých by se mohli stát vakcíny. Z tohoto počtu už je zhruba každá devátá testovaná na lidech. V tomto měsíci také proběhne očkování 30 000 dobrovolníků, aby se ověřila účinnost léku, vyvinutého společností Moderna. Tato vakcína vyžaduje hlavní a podpůrnou dávku, což znamená, že očkování potrvá osmadvacet dní. Po očkování budou tito lidé nakaženi virem a následně dojde k porovnání vzorku lidí, kteří byli očkováni účinnou látkou a lidí, kteří obdrželi pouze placebo. Bude tak možné zjistit jaká je účinnost tohoto léku, a zda by se dal použít ve větším množství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články