Internetoví podvodníci jsou velmi rafinovaní. Své oběti dokáží oklamat i těmi nejméně uvěřitelnými způsoby. Své o tom ví i seniorka z Náchodu, kterou obrali o 30 tisíc korun.
Často píšeme o tom, že podvodníci jsou úplně všude a nikdy nevíte, za koho se v online prostoru vydávají. Policie téměř denně řeší několik případů podvodů. Některé z nich jsou skutečně bizarní a neuvěřitelné. Kyberzločinci se vydávají za investiční poradce, bankéře i známé osobnosti. Všichni do jednoho svým obětem slíbí pohádkové výhry nebo výdělky. Důvěřivé lidi tak podobné podvody běžně stojí i několik desítek tisíc korun.
Psala si s Elonem Muskem
Opravdu neuvěřitelný případ řeší policie na Náchodsku. Téměř 70 letou seniorku obrali podvodníci o více jak 30 tisíc korun. Vydávali se za miliardáře Elona Muska, se kterým se seniorka údajně seznámila na sociálních sítích. Podle výpovědi se měla účastnit nějaké internetové soutěže a vyhrát automobil značky Tesla. Už to byl pravděpodobně podvod. Žena výhru odmítla a najednou jí měl oslovit sám Elon Musk. Sliboval jí VIP vstup do své společnosti i jedinečný pohled na start rakety do vesmíru. Vše, co musela udělat, bylo investovat do údajných akcií společnosti Tesla.
Podvodníci na každém rohu
Podobných případů je mnohem víc než by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoliv to může čtenáři znít nepravděpodobně, podvodníci jsou ve svých podvodech skutečně rafinovaní a velmi přesvědčiví. Podobný podvod stál padesátiletou ženu z Olomouce 175 tisíc korun. Obdržela email od své banky, která jí nabízela výhodnou aktivaci Smart klíče. Jednalo se samozřejmě o povedený podvod, kdy podvodníci imitovali vzhled i stránky konkrétní banky, které důvěřivou ženu zmátly. Když klikla na přiložený odkaz a vyplnila požadované údaje, podvodníci velice lehce získali přístup k jejímu bankovnímu účtu a všem jejím financím.
Podobně naletěla i další žena z Olomouce, která kvůli jedné podvodné SMS zprávě přišla o 34 tisíc korun. Podvodníci se tentokrát vydávali za dopravní společnost a ženu informovali, že nelze doručit její balíček. Žena bez váhání klikla na přiložený odkaz a vyplnila všechny požadované informace. Dokonce zaplatila i poplatek ve výši 6,50 korun. To se jí však stalo osudným, protože v tu chvíli získali útočníci údaje k její platební kartě a mohli jí nekontrolovaně vybílit účet.
Výhodné investice
Snad nejhůře dopadl muž z Vyškova, který podvodníkům naletěl hned dvakrát. Nejdříve se nechal nalákat na výhodné investice. Když si chtěl své zisky z invetice vybrat, vyskytl se problém, který vyžadoval zaplacení dalších a dalších poplatků. Ve výsledku mu měl pomoct falešný bankéř, který však dál jen vyžadoval další peníze. Podvodníci tak muže během pár měsíců obrali o jeden milion korun.