Varování: Jeden telefonát vás může připravit o 626 000 Kč, své o tom ví i muž z Ústeckého kraje

Jeden podvodný telefonát vás může připravit o všechny peníze. Obětí se může stát opravdu každý a podvodníky je velmi těžké rozeznat. Jaké jsou jejich praktiky a proč fungují?

používání internetu i Zdroj fotografie: Océanos y dados/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Často zde píšeme o různých praktikách podvodníků, kteří se snaží získat vaše osobní data a přístup k vašemu bankovnímu účtu. Většina podvodů se šíří formou falešných zpráv či emailů, kdy vás jedno kliknutí na přiložený odkaz může připravit o velké množství peněz. Výjimkou však nejsou ani telefonické podvody, které mohou být mnohem záludnější a hůře rozeznatelné.

Může vás připravit o všechno

Podvodníci při telefonních podvodech cílí na důvěřivost většiny lidí. Největší úspěch zaznamenávají u seniorů, kteří často nejsou dostatečně informovaní o jejich praktikách. Obětí se však může stát každý z nás. Podvodník se může vydávat za vašeho bankéře, odborného poradce či dokonce za kriminalistu.

Jejich taktika, jak si vás omotat kolem prstu, je velmi záludná a jeden takový hovor vás může připravit o veškeré úspory. Podvodníci jsou o vás totiž velmi dobře informovaní. Tím si chtějí získat vaši důvěru. Následně vám přednesou svou záminku k podvodu, která je většinou vystavená tak, aby ve vás vyvolala velký strach. Vyděsí vás zprávou o domnělé ztrátě identity, díky které si na vás chce někdo sjednat velkou půjčku. To je jen jedna z možností, jak docílí toho, abyste pod náporem strachu přestali racionálně uvažovat. Následně už jen stačí, aby vás dostali do stresu a mají vyhráno. Přesvědčí vás, že musíte jednat rychle a pod jejich náporem lehce odevzdáte své peníze či platební údaje.

iZdroj fotografie: Japanexperterna.se / Creative Commons / CC BY-SA

Takové případy se vážně dějí

Něco podobného zažil i muž, který podvodníkům dobrovolně odevzdal 626 tisíc korun ze svých úspor. Myslel si, že peníze převádí na výhodný investiční účet do kryptoměny, o který už měl delší dobu zájem. Ve chvíli, kdy byly všechny peníze převedeny a podvnodník s ním přestal komunikovat, mu do šlo, že se stal obětí podvodu. Nedávno jsme zmiňovali i případ důvěřivé ženy, která málem vložila velké množství peněz do kryptomatu, protože jí to poradil podvodník po telefonu.

Opatrně s kryptoměnou

Právě investice s kryptoměnami jsou mezi podvodníky velmi oblíbené. Peníze, které do kryptoměny vložíte, se totiž stávají nedohledatelnými, což je pro podvodníky žádoucí. Pokud by tedy zmíněná paní skutečně vložila své peníze do kryptomatu, kriminalisti by je už nikdy nevysledovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články