Pentagon chce během 4 let vyslat do vesmíru jadernou termální raketu, nový dopravní prostředek

Nový typ rakety by zajistil rychlou dopravu nejen mezi Zemí a Měsícem. Díky svým vlastnostem by mohl dosáhnout ještě mnohem dál než současná špičková technika.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Představte si, že během pár hodin vypukne třetí světová válka. Na orbitě planety se chystají vesmírné lodě na tvrdý útok, který vyřadí veškerou techniku na povrchu i ve vzduchu, včetně satelitů. Jenže dole je dlouho sledovali a těsně před útokem nažhaví termální motory satelitů. Ty se rychle dostanou pryč ze své obvyklé polohy, a tedy mimo dosah útočníků. Když pak nepřátelské lodě odplují do hlubokého vesmíru, satelity se opět vrátí na svou původní pozici.

Termonukleární technologie

Tento postup se může objevit dříve, než si mnozí myslí. Obranná agentura Pentagonu (DARPA) oznámila zadání zakázky pro konstrukci první lodě typu NTP (nuclear thermal propulsion). Tzv. cislunární prostor zahrnuje místo mezi Zemí a Měsícem, tedy mnohem rozsáhlejší oblast, než je pouhá orbita planety. Cislunární raketa bude potřebovat velmi výkonné motory, které budou současně vysoce efektivní, na správné využití celé kapacity objemu paliva.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zde přichází ke slovu NTP, která funguje na principu tekutého pohonu a jaderného reaktoru. Reaktor štěpí atomy uranového paliva, což generuje teplo. Teplo mění vodík na plyn vypouštěný tryskami, což vytváří tah. Energetické oddělení věří, že právě NTP bude minimálně dvakrát efektivnější než chemické rakety, které vytváří během provozu obrovské množství vodní páry. Plynný vodík je lehčí, může tedy vést k vyšší akceleraci.

Pohon pro budoucí stroje

Technologie poskytuje naprosto specifický impuls síly, který je mnohem efektivnější v poměru dosažené vzdálenosti na spotřebovanou energii. Tato kombinace dovoluje NTP strojům provádět složité manévry a také rychle překonávat velmi dlouhé vzdálenosti. Momentální cíl je poslat do roku 2025 na nízkou oběžnou dráhu testovací raketu. Pokud Pentagon tento systém upřednostní, mohl by být v provozu krátce po roce 2030.

iZdroj fotografie: Pixabay

Úspěšné vojenské operace ve vzduchu jsou v mnoha případech rozhodnuty právě schopností manévrování. Jakmile má takto pohyblivý stroj zbraně, jde už jen o jejich vylepšování. Je to stejné, jako když parní stroj překonal na mořích plachty. NTP může stejným způsobem vylepšit možnost manévrování ve vesmíru. Které další technické koncepty, které původně zněly jako sci-fi, se podle vás nakonec velmi ujaly?

Zdroj: PopularMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články