Riskoval svůj život kvůli magii: Indický fakír chtěl provést Houdiniho trik. Jeho bezvládné tělo našli na břehu řeky

Spoutaný a řetězy omotaný indický fakír chtěl v roce 2019 zopakovat trik nejslavnějšího mistra úniků. Po ponoření do řeky se měl osvobodit a následně vyplavat na hladinu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Stalo se to v Západním Bengálsku na řece Hooghly. Shromáždil se tu úctyhodný počet diváků a představení začalo. Pokus Chanchala Lahiriho měl být jakousi poctou činu slavného Harryho Houdiniho. Tento vynikající iluzionista a lovec šarlatánů se proslavil jako „mistr úniků“. Prchal z řetězů, věznic a dalších neproniknutelných situací. Trik podobný tomu, který předvedl indický kolega, sám zařadil do „pokladnice“ magie.

Triky, které nelze opakovat

Houdini byl tehdy v roce 1903 v poutech a se závažím na noze vhozen do Temže. Po krátké době se ovšem vynořila mávající ruka. Triky s nějakou mírou ohrožení života byly v té době obecně velmi populární. Houdini se vyžíval v riskování, což mu přineslo veřejné uznání a slávu po světě i v komunitě. V mnoha ohledech svou dobu předběhl. Zanechal po sobě sice celou řadu triků, jeho následovníci je však nejsou schopni nikdy zopakovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dnes už se na ně nehledí s takovým úžasem, počátkem 20. století ale vyvolaly poprask. Koncept, který nemohli následníci zopakovat, bylo „čínské mučení vodou“. Houdini byl spoutaný ponořen hlavou dolů do obrovské bedny s vodou a uzavřen závorou. Díky své fyzické kondici a obratnosti se dokázal otočit, zbavil se pout a pak poměrně snadno otevřel víko boxu. Variantou bylo shození do řeky i v bedně.

Design, který vydržel celé roky

Není třeba dodávat, že se osvobodil ještě před ponořením a krabici si otevřel zevnitř. Díky svým dovednostem, kondici a designu triků tedy Houdini vydržel na výsluní poměrně dlouho. Opakování jeho triků je ale pro lidi stále riziko, vyžaduje obratnost a pečlivou přípravu vybavení. Ve většině případů samozřejmě divák už přesně ví, jak a čím bude „překvapen“. Co tedy potkalo indického fakíra, který se právě pro replikaci jednoho kouzla rozhodl?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lahiri byl spoután řetězy uzamčenými šesti zámky, pak ho do vody shodili z člunu. Podle plánů se měl pod vodou osvobodit a vyplout na hladinu. Nebylo to ovšem prvně, co se Lahiri rozhodl pro takto riskantní podvodní trik. Před více jak 20 lety byl vypuštěn do stejné řeky ve skleněném boxu jako Houdini. Podařilo se mu však dostat ven. Je dost možné, že tok Hooghly je odlišný od Temže, případně samotný kouzelník nějaké okolnosti nepředvídal.

Snaha oživit magii, Houdiniho smrt

Lahiri se tak na hladinu nikdy nedostal. Diváci na kouzelníka trpělivě čekali, když se však po deseti minutách nevynořil, obrátili se na policii. Ta prozkoumala břehy řeky a našla Lahiriho tělo. Ještě krátce před opakováním proslulého triku mluvil fakír s fotografem místních novin, jak uvedla BBC. „Zeptal jsem se ho, proč vlastně riskovat život jen kvůli magii,“ uvedl Jayant Shaw. Ale Lahiri se jen usmál a řekl: „Když to udělám správně, bude to kouzlo.“

„Pokud bych ale udělal chybu, bude výsledkem tragédie.“ Podle svého mluvčího chtěl Lahiri provést právě tento trik včetně spoutání, aby „oživil zájem o magii“. Houdini sám zemřel nejspíš na zánět slepého střeva. K tomu byl na jedné přednášce nečekaně studentem udeřen pěstí do břicha. Následně odcestoval do Detroitu, tam se ovšem po představení v zákulisí zhroutil a byl odvezen do nemocnice, kde mu zjistili prasklé slepé střevo.

Které světové kouzlo vás nejvíce dostalo?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články