Naléhavé: Okamžitě si zkontrolujte telefon, tyto aplikace vás 24 hodin denně sledují a ví o vás úplně vše

Iphone, přestože je považován za bezpečný a ochranu soukromí, má zranitelnost v push notifikacích, kterou mohou vývojáři aplikací zneužít, jak upozornil bezpečnostní expert Tommy Mysk.

Push notifikace i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Iphone je na trhu mezi svými uživateli považován za naprostou špičkou technologie z pohledu bezpečnosti a soukromí dat. I přesto se ale dají z telefonu dostat data, která mohou být proti svým majitelům zneužita. Na tuto problematiku důrazně upozornil ve svém výzkumu bezpečnostní expert Tommy Mysk.

Hluché místo

Tommy Mysk poukazuje na hluché místo v push notifikacích v systému iOS, kterou dokážou vývojáři aplikací zneužít ke sledování konkrétních uživatelů. Určité aplikace v nejnovějším systému iOS 10 využívají funkce k přizpůsobení push notifikací jinak, než bylo původně od společnosti Applne zamýšleno.

Právě díky této možnosti přizpůsobení jsou vývojáři schopni monitorovat celou řadu detailů o uživatelích jako je jejich interakce nebo detaily o hardwaru daného mobilního zařízení.

Push notifikace iZdroj fotografie: Depositephotos

Cílená reklama a obsah

Díky těmto údajům jsou pak schopni snadno sestavit profil uživatele a využít ho k trackování uživatele v dalších aplikacích skrz software. Vývojáři tak mohou sledovat, co uživatele zajímá, což je výhrou pro cílení reklam. Samotný Applne tento typ sledování uživatelů nepovoluje, ale bohužel nedokáže zabránit tomuto zneužití od vývojářů aplikací, které si uživatelé do svých telefonů stahují.

Většina uživatelů si myslí, že právě oni využívají pouze aplikace, které toto prázdné místo v systému nevyužívají. Mezi takové aplikace ale patří i mnoho velmi oblíbených, jako je TikTok, Facebook, LinkedIn nebo sociální síť X, jak uvádí web Letemsvetmapple. Jelikož se jedná i o velmi vlivné aplikace, které má v telefonu takřka každý s chytrým telefonem, s velkým očekáváním celý svět čeká, jak s tímto problémem společnost Apple naloží.

Co říkáte na toto zjištění o sledování uživatelů a jejich chování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články