Máte telefon? Vláda vás každý den sleduje a vy o tom ani nevíte. Bohužel tomu nejde zabránit

Skrytá sledování a obavy o osobní data – senátor vyjádřil znepokojení ohledně možného sledování uživatelů chytrých telefonů neznámými vládami prostřednictvím běžných notifikací.

Telefon i Zdroj fotografie: Devaar100 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Jistý americký senátor nedávno vyjádřil obavy ohledně sledování uživatelů chytrých telefonů neznámými zahraničními vládami skrze notifikace jejich aplikací. Ve svém nedávném dopise ministerstvu spravedlnosti senátor Ron Wyden upozornil na skutečnost, že některé zahraniční úřady požadují přístup k datům uchovávaným ve společnostech Google a Apple.

Monitorování uživatelů

I když dopis nespecifikuje technické detaily, poukazuje na další možnost, jak mohou vlády monitorovat uživatele prostřednictvím jejich chytrých telefonů. Push notifikace jsou klíčovým prvkem mnoha aplikací, upozorňují uživatele na nové zprávy, aktuality a další aktualizace. Tyto notifikace mohou zahrnovat různé typy upozornění, přičemž uživatelé často neuvědomují, že veškerá tato data procházejí přes servery společností Google a Apple.

Informace pro vládu

Díky tomuto procesu mají obě společnosti unikátní přehled o toku dat, která směřují k uživatelům skrze tyto aplikace. Tento přehled jim umožňuje poskytnout vládě informace o tom, jak konkrétní aplikace uživatelé využívají. Ačkoli by to mohlo připomínat praktiky spojené s totalitními či autoritářskými režimy, informace z agentury Reuters naznačují, že tyto kroky podnikají demokratické země, které jsou spojenci Spojených států.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Jak chránit svá data

V době, kdy se technologie stává nedílnou součástí našich životů, je klíčové si uvědomovat rizika spojená s nedostatečnou ochranou osobních údajů. Alarmující je zjištění, že i běžné push notifikace mohou být zneužity k sledování. Jednou z obranných strategií je obezřetnost při poskytování oprávnění aplikacím. Omezit přístup těmto aplikacím může minimalizovat možnosti sledování. Důležité je také volit aplikace či služby s důrazem na ochranu soukromí a pravidelně aktualizovat software pro zajištění ochrany před zneužitím dat.

Zdroj: Mobilenet.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články