Podceňované věci ve vašem domě, jako starý nábytek, porcelán nebo dokonce nevyužité staré telefony, mohou představovat nečekaný zdroj financí.
Někteří lidé považují staré věci, které mají doma na půdě nebo v šuplících, za zbytečné a často je bez přemýšlení vyhazují do odpadkového koše. Nicméně se může jednat o velkou chybu. Na portálu Události247 informovali o příkladu, kdy je vysoce ceněn starý nábytek v bruselském stylu, který se na portálu Sbazar prodává za až 15 tisíc korun, a to zejména pokud pochází z období 60. let.
Vysoká odměna
Další zajímavostí je, že některé staré talířky a hrnečky mohou mít vysokou cenu. Hodnota sběratelského porcelánu může být zjištěna pomocí značky na nádobí. Například nejdražší kousek porcelánu na světě pochází z Číny a jedná se o pohár, který byl prodán na aukci za 36 milionů dolarů. Pokud vlastníte starý porcelán, je vhodné prověřit jeho hodnotu na internetu. Kromě toho, v posledních letech se zvyšuje zájem o starožitné porcelánové sady, zejména ty, které mají historickou hodnotu nebo unikátní design. Některé známé aukční domy hlásí rekordní ceny za sběratelské porcelánové kousky, což naznačuje rostoucí popularitu tohoto segmentu na trhu starožitností.
Staré telefony nabývají na hodnotě
Nedávno byl také zdůrazněn případ Američanky Karen Greenové, která se rozhodla prodat svůj nerozbalený iPhone první generace. Přístroj dostala v roce 2007, ale nikdy ho nevybalila, protože používala operátora, který nebyl kompatibilní s tehdejšími iPhony. Po letech zjistila, že podobný telefon lze prodat za 10 tisíc dolarů, což je přibližně 218 tisíc korun. Tento příběh naznačuje, že nevyužitý elektronický hardware z minulosti může mít v současné době vysokou hodnotu na trhu s elektronikou. S rostoucím zájmem o retro technologie a sběratelské kousky se některé starší modely elektroniky stávají ceněnými raritami mezi sběrateli a nadšenci. Je tedy vhodné prověřit, zda staré zařízení může být ceněným kouskem na sekundárním trhu.
Bohatství schované v šuplíku
Pokud toužíte po finanční injekci do svého rozpočtu, zkuste prozkoumat místa ve vašem domě, kam dáváte nepotřebné věci. Dokonce i technicky zastaralé mobilní telefony mohou mít hodnotu, protože sběratelé jsou ochotni zaplatit za své oblíbené kousky. Například retro model Nokia 3310, uvedený v roce 2017, se dnes prodává za 5 tisíc až 7,5 tisíce korun. Mobilní telefon Nokia 8110 z roku 1996 může dosáhnout hodnoty až 75 tisíc korun, pokud je v originálním balení. Podobně cenný je model Samsung z roku 2003, který se objevil ve filmu Matrix a má hodnotu 25 tisíc korun.