Nový podvod v Česku: SMS zprávy slibují vrácení daní, ale připraví vás o peníze

V Česku se šíří další podvodná SMS zpráva. Láká na přeplatek na dani, místo toho člověka oškube až na kost. Stát se to může každému a ochránit se můžete pouze vy sami.

známou českou banku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Kyberzločinci opět využívají státní instituce, aby z důvěřivých lidí v Česku vymámili přístup k jejich bankovním účtům. V poslední době se opět rozmohly podvody, které využívají jména finančního úřadu a své oběti lákají na nedoplatek nebo přeplatek na daních. Útok může přijít v podobě podvodné SMS zprávy nebo falešného hovoru. V obou případech vás podvodníci přimějí kliknout na nebezpečný odkaz a následně vás okradou o tisíce korun.

V Česku se šíří nové podvodné zprávy

V tomto míří podvodníci skutečně vysoko. SMS zpráva informuje oběť o přeplatku na dani, který jí může být vyplacen po přihlášení na portálu Moje daně. Odkaz ve zprávě z finančního úřadu však vede na falešnou imitaci skutečného portálu Moje daně a po uživatelích vyžaduje přihlášení bankovní identitou. Pokud si dotyčný včas nevšimne odlišností v URL adrese webu nebo odkazu, má zaděláno na pořádný průšvih.

Peníze v ruce
1395 Kč dostane na ruku každý, kdo vlastní tento typ telefonu. Kdo se neozve, tomu nárok na peníze propadne
v Česku
iZdroj fotografie: Depositephotos
Podvodníci v novém útoku lákají na domnělé přeplatky na daních.

Přihlášení pomocí bankovní identity poskytne podvodníkům neomezený přístup k bankovnímu účtu oběti. Kyberzločinci tak mohou provádět platby z účtu oběti, přihlásit se pomocí ukradené bankovní identity do jiných služeb nebo ukradená data nabízet k prodeji na dark webu. Každé takové zneužití znamená ztrátu několika tisíc korun. O průběhu tohoto podvodu v Česku informovala Policie ČR v příspěvku na sítí X.

Nebezpečné falešné hovory

Další formu podvodu, která využívá jméno finančního úřadu, představuje falešný telefonní hovor od domnělého úředníka. Podvodníci v těchto případech zdařile napodobují oficiální telefonní čísla státní instituce a své oběti informují o nedoplatku na daních. Zároveň dotyčnému poradí, jak situaci jednoduše a rychle vyřešit.

krádež telefonu
Každý, kdo platí QR kódem, si koleduje o problém. Stále více lidí kvůli tomu přichází o peníze
na internetu
iZdroj fotografie: rawpixel.com rawpixel / Creative Commons / CC BY-SA
Jedna zpráva od státu vás připraví o všechny peníze.

Oběti zašlou další instrukce SMS zprávou, která zároveň obsahuje odkaz na falešný Daňový portál. Podvodníci následně provedou okamžité platby z účtu oběti, které mohou dosahovat i výše několika tisíc korun. Kyberzločinci v tomto případě spoléhají na strach, který v obětech v Česku vyvolá zmínka o nedoplatku na dani.

Důležité varovné signály

V případech těchto podvodů je důležité si uvědomit, že vás dokáže ochránit pouze vlastní obezřetnost. V případě podvodných SMS zpráv i falešných hovorů z finančního úřadu v Česku je nutné všímat si různých varovných signálů. Většinou se jedná o tvar URL adresy odkazovaného webu, který místo domény „.cz“ používá doménu „.eu“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články