1395 Kč dostane na ruku každý, kdo vlastní tento typ telefonu. Kdo se neozve, tomu nárok na peníze propadne

Kauza známá jako batterygate v roce 2020 obletěla téměř celý svět. Hromadná kauza nakonec zabrala, uživatelé iPhonů se brzy dočkají odškodnění.

Peníze v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vzpomínáte si na situaci známou jako „batterygate“? V roce 2020 se mnoho uživatelů iPhone rozhodlo podat žalobu proti společnosti Apple v rámci vyrovnání týkajícího se záměrného zpomalení starších modelů telefonů. Hromadná žaloba nakonec zabrala a podle nejnovějších informací někteří z majitelů brzy obdrží od Applu kompenzaci ve výši přibližně 1395 Kč. Apple totiž musí uhradit v rámci odškodnění až 500 milionů dolarů. Informuje o tom CBS NEWS.

Podvod na lidi

Při koupi jakéhokoliv produktu očekáváme, že nám vydrží alespoň polovinu doby, kterou výrobce udává. V případu starších telefonů Apple to však nebylo možné, protože společnost záměrně starší telefony zpomalovala. To vyústilo v kauzu batterygate a následnou hromadnou žalobu proti gigantovi Apple. Tato žaloba se týkala události známé jako „batterygate“, což byl skandál, při kterém byla společnost Apple obviněna z úmyslného zpomalování výkonu starších iPhone modelů, zejména těch s opotřebenými bateriemi. 

Vše začalo v roce 2017

Lidé si začali všímat problémů s výkonem svých telefonů v roce 2017. V té době Apple přiznal, že skutečně omezil výkon starších modelů iPhone. Důvodem, který uvedli, bylo to, že starší baterie mohou způsobit neočekávané vypnutí telefonu, což považovali za bezpečnostní riziko. Tento skandál vyvolal vlnu soudních sporů, které se nakonec spojily do hromadné žaloby. Namísto dlouhého a nákladného soudního procesu se Apple rozhodl tuto situaci urovnat. Souhlasil s tím, že zaplatí odškodnění ve výši 310 a 500 miliony dolarů.

Kdo má nárok na finanční kompenzaci?

Firma má v plánu vyplatit peníze majitelům „modelů iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus i iPhone SE, které měly nainstalován operační systém iOS 10.2.1 nebo novější před 21. prosincem 2017,“ informuje Svět průmyslu. Aby však získali nárok na kompenzaci, musí majitelé těchto telefonů prokázat, že zaznamenali zpomalení výkonu a že byly tyto telefony v jejich vlastnictví dříve než před rokem 2018. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články