Nejslavnější zbraně všech dob: Některé proslavily Bondovky, jiné jsou masově používány dodnes

Vybrat nejlepší střelné zbraně historie by bylo obtížné, záleželo by na parametrech. Nejznámější jsou ale takové, které se téměř každému okamžitě vybaví.

i Zdroj fotografie: Scontrofrontale / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na světě existuje mnoho druhů střelných zbraní a zbrojovky každý rok přicházejí s nějakými novými modely. Přesto existuje několik pistolí nebo pušek, které zná téměř každý člověk na světě. Může je často vidět v rukách filmových hrdinů nebo zprávách z válečných oblastí. Neznamená to, že tyto zbraně jsou nejlepší, i když rozhodně nebudou špatné, jinak by je lidé nejspíše nepoužívali. Toto je čtveřice asi čtyř nejznámějších střelných zbraní světa.

Walther PPK

Jde o původně policejní zbraň, která byla na trh uvedena již v roce 1935 a vyrábí se dodnes. Slavnou se stala především díky sérii filmů o Jamesovi Bondovi, se kterým je tato pistole neodmyslitelně spojována. Sebevraždu s ní spáchal i nacistický vůdce Adolf Hitler. Nejde o nějakou výrazně výkonnou zbraň, nejčastěji používala náboje ráže 7,65 milimetrů, ale je k dispozici i v jiných rážích. Je ale spolehlivá a díky své malé hmotnosti a velikosti i oblíbená pro skryté nošení. Existuje i mnoho jejích kopií.

AR-15/M-16

Proslulá útočná nebo poloautomatická puška z rukou konstruktéra Eugena Stonera a společnosti Colt. V době války ve Vietnamu se stala standardní zbraní americké armády, která její nástupce používá dodnes, stejně jako mnohé další armády. Hlavně v USA je nesmírně populární v poloautomatickém provedení, prodat se mělo již více než 20 milionů kusů. Jako masově vyráběná zbraň si zahrála v mnoha filmech. Je ale také nechvalně proslulá jako puška, kterou často používají atentátníci při různých masových střelbách třeba na školách.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Smith & Wesson Model 29

Dvojčinný revolver používající náboje .44 Magnum. Při svém uvedení na trh v roce 1955 byl nejvýkonnější ruční zbraní, která se dala koupit. I když v současnosti je již některými jinými zbraněmi a střelivem překonán. Proslavil se především jako zbraň používaná hercem Clintem Eastwoodem ve filmu Drsný Harry a jeho dalších pokračováních. Revolver se vyrábí dodnes a je k dostání ve verzích s různými délkami hlavně. Pro svoji legendární sílu je mezi milovníky zbraní nespornou ikonou.

AK-47 Kalašnikov

Sovětská útočná puška z dílny konstruktéra Michaila Kalašnikova. Do výzbroje sovětské armády začala přicházet v roce 1949. Je označována za nejmasověji rozšířenou vojenskou zbraň na světě, i když mnohdy je zaměňována třeba za své pokračovatele AKM nebo AK-74, které si jsou velmi podobné a používají stejný princip. Na západě se stala známá až řadu let po svém uvedení do výzbroje. Američané měli možnost se s ní masově setkat během války ve Vietnamu. Zjistili, že není tak přesná, ale silná a nesmírně spolehlivá.

Které další zbraně jsou podle vás celosvětově proslulé?

Zdroj: ListVerse
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články