I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky

Na silnicích hlavních i vedlejších dojde každý rok k bezpočtu dopravních nehod, které způsobují malichernosti. S trochou snahy by se většině z nich dalo snadno předejít.

i Zdroj fotografie: Hasičský záchranný sbor ČR
                   

Slunce svítí, světla blikají a auta bourají, to je takový každodenní bonton tuzemských silnic. Kladnou zprávou je, že proti roku 2021 klesl počet usmrcených a během roku 2022 nezemřel vlivem dopravní nehody nikdo ve věku 15–20 let. Tou méně pozitivní skutečností je, že stoupl počet lidí s lehkým i těžkým zraněním. Důvody se nicméně rok co rok opakují. A s trochou opatrnosti a bedlivým vnímáním okolí lze prakticky všem nehodám předejít. Nejtragičtější scénář je totiž smrt celé posádky auta.

Řízení v opilosti

Tohle je bohužel neustálý problém. Stále dost lidí sedá za volant po požití alkoholu, případně dalších návykových látek. Už pouhá 1–2 piva mohou změnit rychlost vaší reakce a dovednost adekvátně posuzovat stav vlastního vědomí. Jízda pod vlivem tak denně přináší další a další oběti.

Psaní a čtení SMS zpráv či řízení v afektu

Během jízdy nikomu nic neposílejte, ideálně na telefon vůbec nesahejte. Jeho jediná povolená funkce je navigace na palubní desce. Nesedejte za volant naštvaní nebo jakkoli výrazně emočně ovlivnění. Lhostejno jakým směrem. V těchto případech inklinují lidé obvykle k agresivnější jízdě, případně jim bývá lhostejno, co sobě nebo druhým svým chováním způsobí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dětské sedačky a povolená rychlost

Hodně smrtelných nehod se stane jednoduše kvůli absenci dětských sedaček či bezpečnostních pásů. I u drobných nehod může toto vybavení snadno zachránit život. Bez pásu přes tělo každého z pasažérů by se žádné auto nemělo ani rozjet. Stejně tak povolenou rychlost nestanovili lidé bezdůvodně.

Nepříznivé počasí a jeho vliv

Mlha, déšť, sníh, mráz a další faktory vám nejen ztěžují orientaci, ale hlavně mění jízdní vlastnosti vozovky i jakéhokoli dalšího povrchu. Nejste-li naprosto přesvědčeni o bezpečnosti vozovky, jeďte velmi pomalu. V zimě používejte vhodné pneumatiky.

Únava a špatné brýle

Volant ve spojení s únavou znamená smrtelnou kombinaci. Kdykoli potřebujete někam vyrazit, ujistěte se, že jste opravdu odpočatí a vydržíte celou cestu v potřebné koncentraci. Cítíte-li jakékoli ochabnutí pozornosti, přerušte trasu a odpočiňte si, mnohdy stačí šálek kávy. S tím souvisí špatné nebo nové brýle. Obojí vám totiž velmi rychle unavuje oči a většinou způsobí bolest hlavy. Pokud jste si koupili nové, adaptují se oči asi za týden.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zanedbané vozidlo

Stejně jako je rizikový nepozorný nebo nezkušený řidič, je dalším faktorem auto, na jehož stav a funkce se nelze plně spolehnout. Mluvíme hlavně o špatných pneumatikách pro konkrétní období, opotřebovaných brzdných destičkách nebo problémech s převodovkou. Nespolehlivé auto je technická obdoba opilého řidiče a kombinace obou je nástrojem smrti.

Úmrtí v datech

Podíváme-li se na policejní statistiky, dominují usmrceným osobám řidiči. Na druhém místě jsou chodci, třetí pozice patří spolujezdcům. Nejohroženější jsou pochopitelně stále osoby nad 64 let věku, následně padesátníci a čtyřicátníci. Pokud má být řeč o dopravních prostředcích, nejvíce osob (245) našlo smrt v osobním voze. Mezi další ohrožené skupiny pak patří motorkáři s počtem 59 usmrcených osob a cyklisté – zemřelo jich 42.

V roce 2022 byl nejhorší červen a říjen, naopak nejméně lidí skonalo v únoru.

Co nejhoršího se vám v autě stalo?

Zdroj: Bridgestone
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články