I přes zákaz sbírá 1000 aplikací data uživatelů. Google problém i nadále ignoruje

Google má opět problém, některé aplikace na Google Play totiž uživatelům bez jejich dovolení kradou z telefonu důležitá data.

Telefon s Google Play i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho projektů a aplikací dnes vyžaduje shromažďování informací, které jsou nezbytné pro jejich fungování. Tato potřeba se týká nejen jednoduchých aplikací, ale i celých firem. Nicméně pro sběr těchto informací je zapotřebí souhlasu uživatele, který je udělován při povolení oprávnění dané aplikaci. Je však třeba poznamenat, že vývojáři často projevují velkou zvědavost a touhu získat co nejvíce dat o svých uživatelích, a to i bez jejich výslovného souhlasu. 

Google aplikace mají problém

Nedávno bylo odhaleno, že tisíce aplikací v obchodě Google Play obsahují skryté kódy, které shromažďují informace o uživatelích, i když jim nepovolíte přístup k těmto datům. Problém byl Googlem upozorněn již v minulém roce, ačkoliv se snažil tuto záležitost řešit prostřednictvím nadcházející verze Androidu, známé jako Android Q. Vědci z International Computer Science Institute provedli důkladné zkoumání a zkontrolovali celkem 88 tisíc aplikací. Během tohoto průzkumu identifikovali 1 325 případů „nebezpečného“ softwaru, který dokázal obejít bezpečnostní opatření nastavená Googlem v operačním systému Android. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Okradou vás o data

Tyto aplikace následně odesílaly nasbíraná data na soukromé servery vývojářů. Často se jednalo o informace jako seznamy dostupných Wi-Fi sítí nebo údaje obsažené v pořízených fotografiích. Některé aplikace, jako například Shutterfly, dokázaly získávat souřadnice uživatelů, zatímco jiné byly schopny zjistit sériová čísla mobilních zařízení nebo provádět čtení dat uložených na paměťové kartě. Některé z těchto problematických aplikací byly populární, například aplikace od hongkongského Disneylandu nebo aplikace Samsung Health a webový prohlížeč od Samsungu. 

Zachází to do extrému

Některé aplikace šly ještě dále a po připojení k síti Wi-Fi se pokoušely zjistit identifikační číslo routeru. I když výzkumníci upozornili Google již v minulém roce, dosud nebyla předložena žádná řešení. Očekává se, že náprava přijde až s novou verzí Androidu, který by měl být uveden na trh někdy v průběhu tohoto roku. Otázkou však zůstává, zda dostanou tuto aktualizaci i starší modely telefonů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články