Možná máte napíchnutý telefon, celou dobu vás sledují a vy o tom ani nevíte. Naštěstí se dá na to přijít naprosto jednoduchým způsobem.
Možná máte napíchnutý telefon a ani o tom nevíte. Většina z nás v dnešní době již vůbec nevěnuje zvýšenou pozornost tomu, že nás často webové stránky nebo nové aplikace žádají o povolení sledování polohy. Na první pohled to totiž vypadá normálně a pro užívání aplikace nezbytně. Pokud ale tuto funkci povolíme, neoprávněné osoby mohou tuto funkci zneužít a lokalizovat tak polohu našeho telefonu.
Napíchnutý telefon
I přesto, že by váš telefon byl nebo je právě teď sledován, tak to nemusí znamenat, že je to vaše vina a že jste svolení ke sledování dali. Hackeři znají mnoho metod, jak se dostat do vašeho telefonu zcela nepozorovaně a jeho polohu rozluštit. Uživatelé tak o tom nemusí vůbec vědět.
V dnešní době jsou chytré telefony stále s námi a hackeři dobře vědí, že uchovávají všechny osobní i citlivé informace. Samotné sledování polohy tak může být jen prvním úkonem pro získání přístupu k těmto datům a informacím. Hackeři totiž během anonymního sledování vidí polohu telefonu, ale dokážou na dálku rozklíčovat i dlouhou řadu informací přímo z vašeho telefonu.
Jak hacker získá anonymní přístup?
Služby pro sledování: Jedná se o služby, které po registraci umožní sledování zařízení. Po registraci přijde na mobilní telefon textová zpráva, na kterou je nutné poslat odpověď a tím dojde k aktivaci této služby. Operátoři dokonce mohou zaslat tzv. „Tichou SMS“, která vaši polohu dokáže určit s přesností na 100 metrů.
Aplikace pro sledování: existují aplikace, které stačí na mobilní telefon stáhnout a nainstalovat. Aplikace pak dokáže určit polohu zcela bez problému.
Špionážní aplikace: tyto aplikace jsou vyvinuty přímo pro funkci sledování mobilních telefonů. Potíž ale je, že jsou maskované a na první pohled neprozradí, že slouží právě ke sledování. Často je také poměrně těžké je ze zařízení odstranit. Je proto důležité nové aplikace instalovat vždy jen z ověřených zdrojů a oficiálních obchodů.
Tyto aplikace pro sledování využívají GPS a díky nim hackeři snadno určí polohu zařízení s přesností na pouhých 10 metrů.
Ochranné opatření
Jakýkoliv způsob sledování zařízení bez souhlasu jeho majitele je nezákonné a jedná se o velmi krutý zásah do soukromí. Je jen málo případů, kdy jsou tyto metody využívány legálně a mezi ty patří například sledování kvůli podezření páchání trestné činnosti nebo pátrání po zmizelé osobě. Dalším legálním nástrojem může být sledování polohy pro účel rodičovské kontroly dětí, pro určení polohy a omezení přístupu k určitému obsahu.
Jak chránit své soukromí
Máme pro vás několik základních rad, jak chránit své zařízení od nechtěného sledování polohy. Jak uvádí web Cybernews, existuje hned několik věcí, na které si musíte dávat pozor, abyste riziko eliminovali.
- Schválení udělit vždy jen pro vybrané aplikace jako jsou mapy, navigace a podobně
- Schvalovat tato povolení vždy samostatně dané aplikaci
- Užívat bezpečné uzamykání a odemykání svého telefonu
- Pro absolutně soukromí lze zcela zakázat užívání GPS pro celý telefon
Úplným základem ochrany je ale věnování dostatečné pozornosti během instalace a prvního spuštění nové aplikace. Pokud vás aplikace požádá o sledování, ale vy víte, že aplikace pro své fungování polohu vůbec nepotřebuje, je dobré povolení zamítnout. Jak uvádí web Chip, například aplikace pro svítilnu určitě nebude potřebovat využívat informace o vaší poloze.