Máte v peněžence tuto bankovku? Jde o skrytý poklad, můžete za ní dostat klidně 100 000 Kč

Máte ve své peněžence tuto bankovku? Mnoho lidí o tom vůbec neví, ale právě ona má hodnotu klidně 100 000 Kč.

Peníze v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nemáte náhodou v peněžence tuto bankovku? V oběhu na českém trhu stále koluje desítky milionů kusů bankovek, kterým skončila platnost. Představte si, že půjde k pokladně, a právě ve vaší peněžence se takový kousek najde a vy nebudete moct zaplatit svůj nákup. Obchodníci je totiž už nemusí přijímat. V červnu roku 2022 skončila platnost některých bankovek v hodnotě od 100 Kč do 2 000 Kč, který byly tisknuty v období od let 1995 až 1999.

Co když najdete tuto bankovku

Velmi dobrá zpráva je, že stále až do 30. června tohoto roku lze tyto již neplatné bankovky snadno vyměnit na pobočce jakékoliv úvěrové instituce, které spadaní pod územní zastoupení České národní banky (ČNB). Od 1. července bude možné tyto bankovky směnit už pouze na pokladnách přímo ČNB.

Celý proces obměny bankovek vždy po nějakém čase je snahou o znemožnění padělání těchto bankovek.

Upozorňujeme na to, že pokud mají lidé schované nějaké peníze doma v hotovosti, je dobré je překontrolovat a případně již neplatné včas vyměnit. Neplatné bankovky lze poznat snadno podle proužku, který na sobě mají. Jak vypadá proužek, který právě končí, najdete na webu Peníze. Podle zákona o oběhu bankovek a mincí nebude možné od 1. července 2024 přijmout tyto bankovky jakožto obchodník. Nakládání s nimi bude již povoleno pouze pro úvěrovou instituci, která provádí pokladní operace na pokladnách jako jsou banky nebo ČNB.

Neplatné bankovky iZdroj fotografie: Depositephotos

Hodnota neplatných bankovek

I již neplatné bankovky ale mohou mít svou vysokou cenu a vy si můžete příjemně a snadno vydělat. Příkladem je desetikoruna z roku 1961, která byla v oběhu až do roku 1988, což je celých 27 let za dob Československa. Tato desetikorunová bankovka se dnes prodává v hodnotě 100 a 300 Kč. Samotnou cenu určuje výrobní série nebo stav bankovky. Pokud byste ale ve svém domově našli takovou bankovku ve zcela neporušeném stavu, který se například do běžného oběhu vůbec nedostal, můžete na něm vydělat až stovky tisíc korun.

Web Události247 uvádí, že dalším cenným exemplářem je stokoruna s motivem Hradčan s Karlovým mostem na zadní straně a na přední s dělníkem a družstevnicí, která byla v oběhu od roku 1962 až 1993. Tato bankovka má dnes cenu desetinásobku své původní hodnoty.

Prohlédli jste bankovky, které máte doma a jste si jistí, že nemáte ty neplatné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články