Bankovka s vyvolávací cenou milion a další zákoutí notafilie | VědaŽivě.cz

Podívejte se do peněženky, možná v ní máte poklad za stovky tisíc a nevíte o tom

Že existuje numismatika, tedy obor zabývající se mincemi, asi víme všichni. Jenže je ještě notafilie, která se specializuje na jiný typ peněz.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sbírání starožitností je jak krásný koníček, tak i velmi výnosný byznys. Patří sem také numismatika, tedy sbírání mincí, a vedle ní notafilie, která se zaměřuje zase na platidla papírová. Čili především bankovky. Někdo se zajímá o české a slovenské bankovky, další o peníze jiného konkrétního státu, někomu mohou naopak učarovat padělky a různé kuriozity. Běžný člověk se ale s takovými věcmi setká maximálně přes zpravodajský portál při překonání prodejního rekordu.
Papírek s vyvolávací cenou

Aukce mincí i bankovek jsou nedílnou součástí starožitnického byznysu a částky se obvykle pohybují v opravdu vysokých rovinách. U nás bude například v listopadu dražena pětitisícovka z roku 1919, která má vyvolávací cenu rovný milion korun. Spolumajitel aukční síně k tomu uvedl, že po 26 letech mají sběratelé i veřejnost možnost zakoupit ve veřejné dražbě nejvzácnější československé platidlo, které existuje.


iZdroj fotografie: Pixabay

Konkrétně tato bankovka byla dražena naposledy v roce 1994, kdy konečná částka dosáhla 280 000 Kč. Nejde vlastně o bankovku, ale o státovku, protože emisi peněz tehdy prováděla přímo vláda, nikoli bankovní dům. Většina bankovek z emise obsahuje motivy od malíře Alfonse Muchy, takže se jim říká také „muchovky“. Červená pětitisícovka ovšem nese nenápadný portrét paní Leflerové, manželky jednoho z autorů grafického návrhu.

Africká dvoustovka z Hamburku

Zajímavou raritou tuzemských bankovek je například tzv. africká dvoustovka. Když vláda objednávala roku 1993 nové bankovky, byly tištěny v tiskárně v Hamburku. V té době tento podnik plnil také zakázku platidel pro africkou republiku Zaire. Na několika arších došlo k záměně bezpečnostního proužku, takže české bankovky s J. A. Komenským měly poté na sobě proužek ve znění „republique de zaire“.


iZdroj fotografie: Pixabay

Jde o jednu z nejvzácnějších rarit tuzemské notafilie. Naposledy se objevila na aukci v roce 2017 a byla prodána za 300 000 korun, v perfektním stavu by se mohla dostat i na 500 000 Kč. Podle odborníka Antonína Sutnara se majitelé takových rarit nemusí nijak obávat absence zájmu. Chybové kousky, kam patří například i některé desetikoruny, jsou tak vzácné, že jakmile se o nich objeví i jen mlhavá informace, upírají se na ni zraky stovek zájemců.

Zdroj: BitEffect

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 8414 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Kde koupíte glukometry a podle čeho vybrat ten správný?
Události247.cz
Další zpráva o zdraví prezidenta Zemana. Tentokrát ji ÚVN vydala se svolením samotné hlavy státu
ArmádníZpravodaj.cz
Hitlerův Henschel Hs 129 měl jediný cíl, lavinu sovětské techniky ale zastavit nedokázal
adbz.cz
Krb budoucnosti získává v Česku na popularitě: Má stále více zastánců, je šetrný a může si ho dovolit domu úplně každý