Podívejte se do peněženky, možná v ní máte poklad za stovky tisíc a nevíte o tom

Že existuje numismatika, tedy obor zabývající se mincemi, asi víme všichni. Jenže je ještě notafilie, která se specializuje na jiný typ peněz.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sbírání starožitností je jak krásný koníček, tak i velmi výnosný byznys. Patří sem také numismatika, tedy sbírání mincí, a vedle ní notafilie, která se zaměřuje zase na platidla papírová. Čili především bankovky. Někdo se zajímá o české a slovenské bankovky, další o peníze jiného konkrétního státu, někomu mohou naopak učarovat padělky a různé kuriozity. Běžný člověk se ale s takovými věcmi setká maximálně přes zpravodajský portál při překonání prodejního rekordu.
Papírek s vyvolávací cenou

Aukce mincí i bankovek jsou nedílnou součástí starožitnického byznysu a částky se obvykle pohybují v opravdu vysokých rovinách. U nás bude například v listopadu dražena pětitisícovka z roku 1919, která má vyvolávací cenu rovný milion korun. Spolumajitel aukční síně k tomu uvedl, že po 26 letech mají sběratelé i veřejnost možnost zakoupit ve veřejné dražbě nejvzácnější československé platidlo, které existuje.


iZdroj fotografie: Pixabay

Konkrétně tato bankovka byla dražena naposledy v roce 1994, kdy konečná částka dosáhla 280 000 Kč. Nejde vlastně o bankovku, ale o státovku, protože emisi peněz tehdy prováděla přímo vláda, nikoli bankovní dům. Většina bankovek z emise obsahuje motivy od malíře Alfonse Muchy, takže se jim říká také „muchovky“. Červená pětitisícovka ovšem nese nenápadný portrét paní Leflerové, manželky jednoho z autorů grafického návrhu.

Africká dvoustovka z Hamburku

Zajímavou raritou tuzemských bankovek je například tzv. africká dvoustovka. Když vláda objednávala roku 1993 nové bankovky, byly tištěny v tiskárně v Hamburku. V té době tento podnik plnil také zakázku platidel pro africkou republiku Zaire. Na několika arších došlo k záměně bezpečnostního proužku, takže české bankovky s J. A. Komenským měly poté na sobě proužek ve znění „republique de zaire“.


iZdroj fotografie: Pixabay

Jde o jednu z nejvzácnějších rarit tuzemské notafilie. Naposledy se objevila na aukci v roce 2017 a byla prodána za 300 000 korun, v perfektním stavu by se mohla dostat i na 500 000 Kč. Podle odborníka Antonína Sutnara se majitelé takových rarit nemusí nijak obávat absence zájmu. Chybové kousky, kam patří například i některé desetikoruny, jsou tak vzácné, že jakmile se o nich objeví i jen mlhavá informace, upírají se na ni zraky stovek zájemců.

Zdroj: BitEffect

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 7264 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Oteklé nohy a kotníky v horkém počasí jednou provždy minulostí. Stačí zařadit do stravy čtyři běžné potraviny dostupné za pár korun
Události247.cz
Prezidenta hlídají ti nejlepší policisté. V případě Zemana je jejich práce ale někdy řehole
ArmádníZpravodaj.cz
Americká armáda vylepšila svůj hlavní bojový tank M1 Abrams. Vynalezla novou technologii, díky níž bude jedničkou na bojišti
adbz.cz
Špatné zlozvyky, které dělají z vašeho domova hotový chaos a smetiště. Přitom jde o úplné maličkosti