Nejnovější německé fregaty dostanou smrtící vylepšení. Reagují tak na hrozbu dronů na moři

Německo bude výrazně modernizovat své námořnictvo. Jeho lodě potřebují širokou škálu zbraní proti hrozbám ze vzduchu, ale také z moře.

i Zdroj fotografie: Uživatel Rebell18190 / Public Domain
                   

Jednou z často používaných zbraní v Evropě je i rychlopalný kanon BK 27, který před lety navrhla společnost Mauser, dnes součást koncernu Rheinmetal. Ve výzbroji ho mají i české ozbrojené síly. O jeho využití lidé příliš neslyšeli, protože ho nosí letadla, včetně letounů Gripen, které má české letectvo pronajaté ze Švédska. Tato zbraň má ale i svoji námořní verzi určenou pro plavidla označovanou jako MLG 27.

Výzbroj německých fregat

Největším uživatelem této zbraně je německé námořnictvo, které jich objednalo již kolem 100 kusů. Používá je na svých plavidlech především jako zbraň určenou pro protivzdušnou obranu na krátké vzdálenosti. Ale jde s ní útočit i na námořní nebo pozemní cíle. Najít je lze třeba na nejnovějších fregatách třídy Baden-Württemberg. Německé námořnictvo je objednalo i pro své plánované fregaty F126.

Na každé z nich by měly být dva tyto kanony nejnovější verze 4.0. Protože jsou objednána čtyři plavidla, bylo nasmlouváno osm kusů zbraní spolu s možností čtyř dalších v případě stavby dalších dvou fregat. Jde o systém RCWS, tedy dálkově ovládanou zbraňovou stanici vybavenou jedním kanonem ráže 27 milimetrů. Ten dokáže za minutu vychrlit až 1 700 projektilů různého typu.

Vzdušné, ale i námořní a pozemní cíle

Používá se jako protiletadlová zbraň proti hrozbám ve vzduchu vzdáleným 2,5 kilometru. Nejpravděpodobnější využití je tedy proti různým typům dronů, ale samozřejmě i letadlům nebo vrtulníkům. K tomu dělo využívá speciální fragmentační granáty explodující v blízkosti cíle. Dělo je ale také schopno pálit na po vodě se pohybující cíle do vzdálenosti 2,5 kilometrů nebo statické povrchové cíle do 4 kilometrů. Existují pro něj i protipancéřové projektily.

iZdroj fotografie: Uživatel KuK / Public Domain

Nejnovější generace tohoto systému má oproti předchozím řadu vylepšení, která mají zajistit větší pravděpodobnost zničení cíle. Na věži tak najdete kameru pro denní použití, infračervená čidla nebo laserový dálkoměr. Umožňuje střelbu jednotlivými ranami, přesně naprogramovanými dávkami, ale i nepřetržitou. Systém by měl být vhodný například i na likvidaci námořních dronů podobného typu, jaké Ukrajina na podzim použila proti ruským lodím v Sevastopolu.

Nové fregaty F126 budou největší válečné lodě, jaké Německo provozovalo od druhé světové války. Jejich délka bude 166 metrů a výtlak 9 900 tun. Budou tedy větší než americké torpédoborce Arleigh Burke. Mají být univerzální se zaměřením na protiponorkový boj. Budou umožňovat i dlouhý pobyt na moři. Vybaveny budou i odpalovacím systémem Mk 41 VLS umožňujícím odpalovat různé druhy střel. První loď by měla být zařazena do výzbroje v roce 2028.

Jak důležitá bude pro lodě obrana proti dronům?

Zdroj: NavalNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články