Japonsko vyvíjí vlastní obranu proti hypersonickým střelám. Ohroženo je zbraněmi z Číny nebo Severní Koreje

Japonsko má v současnosti protivzdušnou obranu založenou na vrstvách, ale chybí mu schopnost, jak se vypořádat s novými hypersonickými střelami ve výzbroji soupeřů.

i Zdroj fotografie: Japonské síly sebeobrany
                   

Mnohé státy v posledních letech vyvinuly nebo určitě v dohledné době vyvinou zbraně pohybující se hypersonickou rychlostí, a dokonce se schopností v této rychlosti manévrovat. Takové zbraně jsou jen velmi obtížně zachytitelné, dokáží tedy proniknout i nejmodernější protiraketovou obranou. Jednou ze zemí vědomých si této hrozby je Japonsko, protože hypersonické zbraně vlastní jeden z jeho soupeřů Čína a má je, nebo pravděpodobně brzy bude mít, i Severní Korea. Vláda se rozhodla vybudovat vlastní systém obrany proti nim.

Hypersonické zbraně jsou rychlé a obtížně zaměřitelné

Zachytit hypersonické střely nebo kluzáky je v současné době velmi obtížné. Létají rychlostí vyšší než Mach 5, a navíc mohou měnit směr, je tedy laicky řečeno těžké se do nich trefit. Navíc díky vysoké rychlosti se silně zahřívají, což vede k efektu zvanému plazmový stealth, jsou tedy velmi obtížně zachytitelné radarem. V současnosti v podstatě neexistuje jediný systém, který by proti takovým zbraním byl efektivní, i když třeba Rusko tvrdí, že jeho S-500 hypersonické zbraně zvládá.

Japonsko má současnou obranu proti raketám a řízeným střelám založenou na dvou, možné lépe řečeno na třech stupních. Obranu dlouhého dosahu zajišťuje námořnictvo s plavidly vybavenými systémem Aegis a protiraketovými střelami RIM-161 Standard Missile 3. Další fází jsou pak známé americké protiraketové systémy MIM-104 Patriot. Doplňuje je domácí systém Typ 03 Chū-SAM.

iZdroj fotografie: Public Domain

Japonští konstruktéři doufají, že právě Chū-SAM by mohl poskytnout základ pro vývoj zbraně proti hypersonickým střelám a kluzákům. Je jasné, že bude nutné výrazně vylepšit detekční i navigační systémy a řadu dalších komponentů, pravděpodobně se i zvýší rychlost protistřel. Co vše mají konstruktéři v plánu, je zahaleno rouškou tajemství, ale je jasné, že budou muset překonat celou řadu překážek. Japonsko by pak ale bylo schopné bránit území, o něž se pře s Čínou, nebo lépe reagovat na přelety severokorejských raket.

Výhodou japonského systému je kvalitní radar

Typ 03 Chū-SAM je systém vyráběný společností Mitsubishi Heavy Industries, do služby ho japonské ozbrojené síly zavedly v roce 2003. Využívá moderní radar typu AESA, což mu zajišťuje vysoké schopnosti při identifikace cíle. Je umístěn na nákladních automobilech, odpalovací systém obsahuje 6 raket. Mají dosah kolem 50 kilometrů a rychlost Mach 2,5.

Asi polovinu systémů Japonsko rozmístilo na souostroví Nansei, což je řetězec ostrovů táhnoucích se z jižního Japonska směrem k Tchaj-wanu. O některé části těchto ostrovů se Japonsko pře s Čínou, protože asijská velmoc je označuje za své. Občas v oblasti dochází k incidentům mezi námořnictvy obou států. V případě, že by Japonsko získalo obranu proti hypersonickým střelám, výrazně by tím eliminovalo hrozbu čínských raket s hypersonickými kluzáky, jako jsou DF-17.

Jak dlouho může trvat vývoj systému proti hypersonickým zbraním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články