Japonsko vyvíjí vlastní obranu proti hypersonickým střelám. Ohroženo je zbraněmi z Číny nebo Severní Koreje

Japonsko má v současnosti protivzdušnou obranu založenou na vrstvách, ale chybí mu schopnost, jak se vypořádat s novými hypersonickými střelami ve výzbroji soupeřů.

i Zdroj fotografie: Japonské síly sebeobrany
                   

Mnohé státy v posledních letech vyvinuly nebo určitě v dohledné době vyvinou zbraně pohybující se hypersonickou rychlostí, a dokonce se schopností v této rychlosti manévrovat. Takové zbraně jsou jen velmi obtížně zachytitelné, dokáží tedy proniknout i nejmodernější protiraketovou obranou. Jednou ze zemí vědomých si této hrozby je Japonsko, protože hypersonické zbraně vlastní jeden z jeho soupeřů Čína a má je, nebo pravděpodobně brzy bude mít, i Severní Korea. Vláda se rozhodla vybudovat vlastní systém obrany proti nim.

Hypersonické zbraně jsou rychlé a obtížně zaměřitelné

Zachytit hypersonické střely nebo kluzáky je v současné době velmi obtížné. Létají rychlostí vyšší než Mach 5, a navíc mohou měnit směr, je tedy laicky řečeno těžké se do nich trefit. Navíc díky vysoké rychlosti se silně zahřívají, což vede k efektu zvanému plazmový stealth, jsou tedy velmi obtížně zachytitelné radarem. V současnosti v podstatě neexistuje jediný systém, který by proti takovým zbraním byl efektivní, i když třeba Rusko tvrdí, že jeho S-500 hypersonické zbraně zvládá.

Japonsko má současnou obranu proti raketám a řízeným střelám založenou na dvou, možné lépe řečeno na třech stupních. Obranu dlouhého dosahu zajišťuje námořnictvo s plavidly vybavenými systémem Aegis a protiraketovými střelami RIM-161 Standard Missile 3. Další fází jsou pak známé americké protiraketové systémy MIM-104 Patriot. Doplňuje je domácí systém Typ 03 Chū-SAM.

iZdroj fotografie: Public Domain

Japonští konstruktéři doufají, že právě Chū-SAM by mohl poskytnout základ pro vývoj zbraně proti hypersonickým střelám a kluzákům. Je jasné, že bude nutné výrazně vylepšit detekční i navigační systémy a řadu dalších komponentů, pravděpodobně se i zvýší rychlost protistřel. Co vše mají konstruktéři v plánu, je zahaleno rouškou tajemství, ale je jasné, že budou muset překonat celou řadu překážek. Japonsko by pak ale bylo schopné bránit území, o něž se pře s Čínou, nebo lépe reagovat na přelety severokorejských raket.

Výhodou japonského systému je kvalitní radar

Typ 03 Chū-SAM je systém vyráběný společností Mitsubishi Heavy Industries, do služby ho japonské ozbrojené síly zavedly v roce 2003. Využívá moderní radar typu AESA, což mu zajišťuje vysoké schopnosti při identifikace cíle. Je umístěn na nákladních automobilech, odpalovací systém obsahuje 6 raket. Mají dosah kolem 50 kilometrů a rychlost Mach 2,5.

Asi polovinu systémů Japonsko rozmístilo na souostroví Nansei, což je řetězec ostrovů táhnoucích se z jižního Japonska směrem k Tchaj-wanu. O některé části těchto ostrovů se Japonsko pře s Čínou, protože asijská velmoc je označuje za své. Občas v oblasti dochází k incidentům mezi námořnictvy obou států. V případě, že by Japonsko získalo obranu proti hypersonickým střelám, výrazně by tím eliminovalo hrozbu čínských raket s hypersonickými kluzáky, jako jsou DF-17.

Jak dlouho může trvat vývoj systému proti hypersonickým zbraním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu