Ukrajinci se naučili bojovat se sebevražednými drony. Během několika hodin jich sestřelili 24

Sebevražedné drony z Íránu dokázaly na ukrajinské infrastruktuře napáchat značné škody. V posledních týdnech se je daří ve velkém sestřelovat.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Když koncem léta 2022 začalo Rusko ve velkých počtech používat íránské sebevražedné drony Shahed 136, zdálo se, že našlo cestu, jak levně a efektivně ničit ukrajinskou infrastrukturu. I přes omezenou bojovou hlavici byly drony účinné proti rozvodnám a dalšímu venkovnímu zařízení a mnoho z nich trefilo své cíle. Na začátku roku 2023 je situace jiná. Drony stále útočí, ale jimi napáchané škody jsou mnohem menší, protože se Ukrajina naučila proti nim bránit.

Během útoku Ukrajinci zničili všechny drony

Dokazuje to například útok v noci na 26. ledna 2023. Rusko mělo do útoku vyslat 24 sebevražedných dronů. Ukrajinská armáda posléze uvedla, že všechny sestřelila, což ještě před několika měsíci nedokázala. Informace o tom, že se opravdu všechny stroje podařilo zničit, samozřejmě nelze ověřit, ale nesporným faktem zůstává, že škody páchané íránskými drony v ruských službách jsou dnes spíše marginální.

Ukrajina a její spojenci ze Západu si po útocích v létě 2022 uvědomili, jak jsou drony nebezpečné, a začali hledat cesty, jak se proti nim bránit. První bylo posílení schopností Ukrajiny drony na obloze identifikovat. Nejsou tak velké jako klasická letadla nebo řízené střely, a navíc létají poměrně nízko. Ovšem větším problémem bylo, jak je zničit. Používání drahých protiletadlových střel nebo letadel se ukázalo jako ne příliš efektivní, a především velmi drahé. Drony také často útočily v okamžiku útoků řízenými střelami.

iZdroj fotografie: Uživatel Derwatz / Creative Commons / CC BY-SA

Jednou z nejlepších zbraní se nakonec ukázalo klasické protiletadlové dělostřelectvo vybavené rychlopalnými kanony. Opravdovou hvězdou se staly německé protiletadlové komplety Gepard na tankovém podvozku s dvojicí děl ráže 35 milimetrů a vybavené vlastním radarem. Jejich jediným handicapem je jejich nedostatečný počet a omezené množství munice. Účinná jsou ale i starší protiletadlová děla ZU-23-2, AZP S-60 nebo systém ZSU-23-4 Shilka.

Pomáhá i Viktor z Česka

Ukrajinští obránci začali také používat kulomety DShK vybavené kamerami nebo termovizí a zařízením na řízení palby. Dalším účinným systémem je, a hlavně bude v Česku vyvinutý Viktor, což je dvojice kulometů KPVT ráže 14,5 milimetrů vybavených denním a nočním zaměřováním umístěná na podvozku automobilu Toyota. Prvních 15 zaplatili Češi veřejnou sbírkou, výrobu další stovky i s municí pak uhradí Nizozemí.

Likvidace dronů Shahed 136 není tak obtížná, protože létají maximálně ve výšce stovek metrů rychlostí kolem 185 kilometrů v hodině a jsou dobře slyšet. Pokud je v jejich trase protiletadlová zbraň, lze proti nim s vysokou mírou úspěšnosti zaútočit. Zbraní ale musí být vzhledem k rozloze Ukrajiny velký počet. Rusko a Írán se údajně nyní pokoušejí drony modernizovat a vyrábět je chtějí přímo v Rusku. Měly by být rychlejší a méně nápadné, aby obrana proti nim nebyla tak jednoduchá.

Jak se účinně bránit proti sebevražedným dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články