Žena z Prachaticka chtěla zhodnotit své úspory, brzy byla na nule. Dopustila se této kritické chyby

Investování do kryptoměny je bezpochyby zajímavý způsob, jak zhodnostit své úspory. Nebo o ně přijít. Dávejte si pozor, abyste při vyřizování investice nenaletěli podvodníkům.

příjdete o úspory i Zdroj fotografie: Pittigrilli / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Téměř každý den zde píšeme o praktikách podvodníků, se kterými se můžete setkat na internetu i mimo něj. Phishingové zprávy a falešné telefonní hovory vám slibují finanční příspěvky či dávky nebo vás upozorňují, že váš bankovní účet byl napaden. A to je jen zlomek toho, čeho jsou podvodníci schopní, aby z vás dostali vaše životní úspory. Obezřetní byste měli být také v případě investic do kryptoměny.

Investování do kryptoměny

Kryptoměny, jako je bitcoin a podobně, se v dnešní době těší velké oblibě. Ne nadarmo se bitcoinu přezdívá kybernetické zlato. Investování do kryptoměny je tudíž velmi populárním způsobem, jak zhodnotit své úspory. Stejně populární jsou však krypotměny i mezi podvodníky. Finanční prostředky vložené do kryptoměny totiž není možné zpětně vysledovat. V případě podvodu tak své peníze už nikdy neuvidíte, podobně jako žena z Prachaticka, která takhle měla přijít o miliony korun.

Příjdete o všechny úspory

Pokud vás přesto investování do kryptoměny stále láká, dávejte si dobrý pozor na to, s kým investici vyřizujete. Nejideálnější jsou pro podobné transakce oficiální instituce, jako je vaše banka nebo renomovaní finanční poradci. Spousta takových institucí se dá najít na internetu. Vždycky si ale ověřte, že se nejedná o podvodníky.

Telefon, doklady a mince na stole.
iZdroj fotografie: BitcoinXio / Creative Commons / CC BY-SA
Kryptoměna láká k investicím, ale i k podvodům

Při komunikaci s bankéřem či poradcem se nikdy nenechte přemluvit k instalaci aplikací, které by dotyčnému poskytly vzdálený přístup k vašemu zařízení. Tím podvodníkovi značně ulehčíte manipulaci s vašimi osobními daty, a dokonce i přístup k vašemu bankovnímu účtu, ze kterého následně může převádět vaše finanční úspory.

Informovanost je důležitá

Šíření povědomí o těchto podvodných praktikách může výrazně přispět ke snížení počtu obětí. Stále se však najde velké množství důvěřivých lidí, kteří podvodníkům doslova sednou na lep. V tomto ohledu je důležité řídit se radami vašich bankovních poradců a nesdělovat své osobní údaje žádné třetí osobě.

mobilního operátora
Nový podvod: Tato SMS vás během pár minut obere o 15 000 Kč. Byla rozeslána už statisícům Čechů

Mezi údaje, které byste nikdy nikomu neměli sdělovat, rozhodně patří PIN k vaší platební kartě, CVV kód vaší platební karty a unikátní kód z vašeho dvoufázového ověření, které obdržíte ve vygenerované SMS zprávě při přihlášení do internetového bankovnictví. Tím byste se měli řídit, pokud chcete ochránit všechny své finanční úspory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články