Proč stále měříme výkon v koních? A jak se dá zjistit, kolik síly takový kůň vůbec má? Jako první tento termín použil James Watt

Když si kupujete auto a nevyznáte se v mírách výkonu nebo dalších vlastnostech, nejspíš vás jeden z klíčových údajů docela zaskočí. Konkrétně se jedná o koňskou sílu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na základě tohoto termínu si nejspíš představíte, že 1 koňskou sílu vygeneruje 1 kůň. Lingvisticky to dává perfektní smysl, ve skutečnosti je tato úvaha ovšem nepřesná. Takže jakou míru koňské síly vydá jeden kůň a jak vlastně tento termín začal? Maximální výkon jednoho zvířete je ve skutečnosti blízko 15 koňským silám, mnohem trefnější by byla „lidská síla“. Někdy se užívá i termín „člověkohodina“.

Koňská, nebo spíše lidská síla

Může překvapit, že v průměru vygeneruje něco kolem 1 koňské síly právě jeden zdravý lidský jedinec. Termín „koňská síla“ byl prvně použit po roce 1700 Jamesem Wattem. Tento skotský inženýr vstoupil do historie svým ikonickým a neuvěřitelně efektivním parním strojem. Když hledal způsob, jak svoje technické řešení propagovat, vymyslel jednotku výkonu, která ukazovala nadřazenost parního stroje tomu, co tehdejší lidé velmi dobře znali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ano, jednalo se právě o koně, kteří byli využíváni na mnoho prací. Watt jednotku určil na základě pozorování, nikoli přesných vědeckých studií. Pracující kůň dokázal otočit mlýnským kolem 144krát každou hodinu. S použitím tohoto čísla Watt odhadl, že koně dovedou sunout 14 774,41 kilogramů o 1 metr za minutu. Pro zjednodušení to zaokrouhlil na 14 968,55 kilogramů práce za minutu (33 000 liber), a tak se zrodila jednotka „koňské síly“.

Vznik nové jednotky kvůli srovnání výkonu

Watta moc nezajímala přesnost měření, chtěl hlavně vyzdvihnout obrovskou míru produktivity, kterou bude znamenat koupě jeho parního stroje. Jeho stroje byly opravdu mnohem silnější a spolehlivější než koně, takže přesnost rovnic zajímala jen velmi málo lidí. Watt byl nepochybně génius a na základě jeho průkopnické práce byla roku 1882 pojmenována jednotka výkonu jeden „watt“. Přesto se však koňská síla stále drží.

iZdroj fotografie: Pxhere

Nicméně když už teď víme, že jeden kůň toho zvládne víc, proč tuto jednotku stále používáme? Proč používáme něco, co Watt využil jen jako marketingovou kampaň? „Kvůli tomu, jak se jazyk vyvíjí, existuje hodně slov, která jsou odtržena od svého původu a lidé si to vůbec neuvědomují,“ podotýká lingvista Eric Lacey. „Někdy slova nevypadají moc přesně, protože jejich použití pochází od spojení se starým významem.“

Hlavní, nikoli vysoká silnice

Například anglický termín pro dálnici je „highway“, aniž by tato silnice byla vysoká. Jednoduše jde o starý význam, kdy „high“ znamenalo „hlavní“. A přesně tyto zmatky provází i mnohé jednotky míry nebo váhy. Stejně tak je mnoho spojení, která už nedávají smysl, což se týká i koňské síly. Ta byla založena na pouhých odhadech, které jsou variabilní či zavádějící. Podobně je na tom akr, který byl odvozen od plochy zorané za jeden den.“

Slovo tedy může být pokřiveno a jeho význam časem zapomenut, jenže proč se tak dlouho drží? Proč některé výrazy zapadnou, zatímco koňská síla je stále všudypřítomná? „Tohle je svatý grál všech lingvistů! Kdybych dokázal predikovat, která slova se v lidské mysli uchytí, vydělal bych jmění jen na jejich poskytnutí všem reklamním agenturám,“ směje se Lacey. „Klíčovou roli hrají jen dvě věci – jednotlivci a jejich způsob komunikace.“

Pojem koňská síla usnadnil lidem komunikaci

Lidé se vyhýbají slovům, např. nadávkám, pokud mají problematický význam nebo negativní konotace. Mohou si také zvolit slova, protože se jim líbí nový význam nebo jen jejich zvuk. Zadruhé si volí konkrétní výrazy podle nějakého kontextu a vzájemné interakce. Na to mají vliv společenské trendy, kulturní události nebo snaha působit jako někdo jiný. Na společenské úrovni totiž volíte slova podle svého statusu, identity a hodnot, které zastáváte.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Kdyby koně nebyli na počátku 19. století tak jasným zdrojem výkonu, lze pochybovat o tom, že by se jednotka stala natolik populární. Skutečnost, že spojila starý způsob a zároveň touhu po něčem novém, způsobila, že se všem zapsala do paměti,“ vysvětluje Lacey. Docela rád by změnil koňskou sílu na lidskou, protože jde o mnohem přesnější vyjádření. Byl by to krásný příklad slova, které něco přesně sděluje a fungovalo by i jako měrná jednotka.

Který termín pro výkon by se vám jevil jako ideální?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články