„Mami, slyším divné hlasy.“ Jak se bránit vtipálkům, kteří hackují domácí kamery? Hloupý žert děsí i samotné rodiče

Jak technologie může jednoduše ublížit, by mohly vyprávět malé děti, na které přes kameru promlouval neznámý hacker. Naštěstí se i tomuto dá bránit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Před pár lety se hackeři začali nabourávat do bezpečnostních kamer v různých domácnostech. Pomocí nich komunikovali s dětmi, nebo je dokonce i zastrašovali. Toto pirátství se začalo objevovat ve Spojených státech roku 2016. Dnes se na sociálních sítích můžete opět setkat s různým obsahem, který se zabývá podobnou tematikou.

Kde to všechno začalo?

V minulosti se chuligáni začali nabourávat do CCTV kamer v dětských pokojích a získali k nim vzdálený přístup. Když v místnosti nebyli žádní dospělí, cizí člověk zapnul mikrofon kamery a začal s dítětem mluvit. Nejčastěji se představovali dětem jako Santa, jelikož si tak snadno získali jejich důvěru. Obvykle se jednalo o obyčejné vtípky spojené se zastrašováním, a jakmile se dítě vyděsilo a zavolalo rodiče, hacker se odpojil. Dospělí samozřejmě dětem nevěřili a obviňovali je z lhaní a fantazírování.

Další vlna nabourávání přišla roku 2019 a znovu se objevila i nyní. Běžně se můžete na internetu setkat s osobou, u které se dějí podivné věci. Většinou se jedná o sestříhané falešné záběry, ale některá videa jsou skutečná a většinou zachycena na různých živých streamech. Tyto typy příspěvků jsou velice populární, jelikož sledující očekává, co se v daném okamžiku stane. V divákovi to zvedá adrenalin, protože takové nabourávání cizího člověka je vskutku k popukání.

Avšak reálné záběry už tak vtipné nejsou

Nejznámější případy se odehrávaly v USA a Rusku, v dnešní době je na pořadu i Evropa. K prvnímu známému případu došlo ze záběrů od Američanky Lucy Hartzlerové. Kamera její kamarádky byla hacknuta přes noc, když spala. Chuligán na kameře se pokoušel oběť probudit různým tleskáním a nabádáním, ať procitne.

iZdroj fotografie: Unsplash

O situaci se začalo hojně diskutovat na internetu. Žena byla zvána do různých TV stanic. V rozhovoru pro Channel 2 přiznala, že v době vloupání doslova oněměla strachem a nemohla se hýbat. O pár dní později přišla s podobným příběhem dívka z Tennessee. Hacker se naboural malinké Ashley do kamery, kterou nainstalovali její rodiče, když byli zrovna na noční směně. Muž se jí představil jako nejlepší kamarád Santa Claus, ale nebyl to úplně ten správný děda Vánoc, kterého známe.

Developeři bezpečnostních kamer a jejich vyšetřování

Dotyčné společnosti začaly tento podivný případ vyšetřovat. Zástupci později uvedli, že Ashleyina rodina pravděpodobně používala stejná bezpečnostní hesla pro všechna zařízení v domě. Poté, co tyto přihlašovací údaje pronikly na internet, našel díky nim vtipálek toto „neotřelé“ využití. Ponaučení je tedy celkem jasné.

Jak nabourání probíhá a jak mu zabránit?

Můžete si možná připadat jako skutečný „nerd“ a říkat si, že takové věci vám nehrozí, ale opak je pravdou. Pokud máte v domácnosti někoho, kdo není úplně zběhlý v práci s informačními technologiemi, zkušenosti potom nemají takovou váhu. Konkrétněji to vysvětluje specialista na kybernetickou bezpečnost Martin Hron. Zmiňuje, že většina kamer je napadena, protože vlastníci zařízení používají „výchozí“ přihlašovací údaje. K tomu dochází, pokud uživatelské jméno a heslo nevymyslel sám uživatel.

iZdroj fotografie: Unsplash

Způsobů je samozřejmě hromada. Nejčastěji se jedná o IP adresy domácnosti a nabourávání přes Wi-Fi či údaje samotného routeru. V dnešní době bývá pro tyto chuligány celkem trendy nabourávání přes cloudové úložiště mobilních telefonů. Současná generace ráda fotí „selfíčka“ a zveřejňuje je na různých sociálních sítích. Fotky si nechávají určitou dobu v mobilu a je jasné, co následuje. Lidé bohužel moc nevnímají, co si stahují za data a neuvědomují si jejich přesný obsah. Držte se tedy legitimních a ověřených zdrojů.

Jak jsou lupiči trestáni?

Nelegální vstup do osobního prostoru člověka je porušením jeho ústavních práv. Nikdo nemá právo vtrhnout do obydlí proti vůli osob, které v něm žijí. Výjimkou jsou případy stanovené federálním zákonem nebo na základě rozhodnutí soudu. Bohužel, občas i samotný lupič je natolik vychytralý, aby obešel zákony. S dnešními technologiemi se dá udělat přeci ledacos.

Stali jste se někdy obětí něčeho podobného?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články