10 fyzikálních skutečností, které vám ulehčí každodenní život – do kuchyně, při úklidu, i na sluníčko

Fyzika je školní předmět, se kterým mělo hodně lidí bezpochyby problémy. V reálném světě ovšem může právě fyzika život velmi usnadnit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Skutečností je, že fyzika je všude kolem nás, a právě její využití nám může velmi usnadnit každodenní život. A nejde přitom o nějaké složité mechanismy, jen vědomí toho, co se kolem nás každý den vyskytuje a jak spolu různé věci interagují. Za pomoci jednoduchých triků si tak můžete ušetřit čas, námahu a nejspíš i finance. Pohodlně se usaďte, desítka vychytávek pro nejrůznější příležitosti právě přichází.

Rychlejší vysoušení

Pokud jste vylili trochu vody, rozhodně hned nemusíte běžet pro mop. Jen ji rozetřete po podlaze nebo jiném povrchu. Čím větší bude totiž povrch tekutiny, tím rychleji se odpaří. Trochu jiná je samozřejmě situace s limonádami a obecně sladkými tekutinami. Při tomto postupu se totiž odpaří voda a sladký lepivý povrch zůstane.

Světlo a lidská kůže

Přímé slunce a citlivá lidská kůže, to je věčný souboj. Abyste trochu získali bronz, a přitom se nespálili, opalujte se ve stínu. Ultrafialové záření je rozptýleno naprosto všude a dostane se k vám tudíž i pod stromy. Nemusíte se slunci úplně vyhýbat, ale chraňte se před přímými dotyky jeho paprsků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Automatické zalévání

Chystáte se na dovolenou? Postarejte se o svoje rostliny automatickým zaléváním. Vedle květináčů dejte lahev vody – výš než květináče – a namočte do ní pruh bavlny. Druhý konec pruhu dejte do květináče. Voda hledá vždycky nejnižší polohu a bude cestovat i po látce. Postupně tak bude „vysávat“ vodu z jedné nádoby a přesouvat ji do nižší, tedy květináče.

Bleskové mrazení nápojů

Pokud chcete opravdu rychle vychladit láhev s nápojem, pomůže vám namočený papírový ručník. Obalte jím láhev a dejte ji do mrazáku. Voda se z mokrého povrchu vypaří a zbývající tekutina se ochladí. Chladící efekt odparu posílí funkci mrazáku, vlhká láhev tak bude ochlazena mnohem rychleji.

Vylepšená chladicí taška

Studený vzduch jde vždy dolů, teplý nahoru. Proto dávejte chladicí médium v termotašce vždycky nahoru. Jinak vám chladné prostředí zůstane jen dole a věci nahoře se rychleji zkazí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Světlo na půdě zdarma

I na půdě domu je potřeba dobře vidět. Nejjednodušším způsobem je v případě střechy pokryté střešními taškami použít několik kusů tzv. prosvětlovacích tašek, které se vyrábí z plexiskla. Světlo tak bude přirozeně pronikat dovnitř, rozptýlí se a celý prostor osvětlí.

Jak ohřát mléko, aby neuteklo

Vaření mléka umí být hodně zrádné. Na dno hrnce dejte vzhůru nohama talířek. Ten zabrání formování pěny a divokému varu, čímž donutí mléko chovat se stejně jako voda.

Zrychlené vaření brambor

Pokud dáte při vaření brambor do hrnce kousek másla, teplota vody se zvýší a brambory uvaříte za poloviční čas. Krom toho také vylepšíte jejich výslednou chuť.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Otravná mlha v koupelně

Zamlžené zrcadlo dovede otrávit den. Jak se tomu vyhnout? Vzduch se tu ohřívá a povrch zrcadla zůstává studený. Pro vyřešení problému je potřeba vyrovnat teplotní rozdíl, například tak, že zrcadlo nahřejete fénem.

Nespalte se v kuchyni

Některé materiály vedou teplo velmi dobře a rychle – železo, měď, stříbro a zlato. Další ho umí spolehlivě tlumit, jako třeba korek, dřevo nebo keramika. Udělejte si z těchto materiálů držátka od poklic a nehrozí vám, že se u plotny spálíte.

Jaké další podobné vychytávky vás napadají?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články