Po telefonu slibovali pomoc, pak ho okradli o 400 000 Kč: V Česku se šíří nový podvod, volají teď skoro všem

Zavolají, chtějí pomoc, a nakonec vás okradou. V Česku řádí falešná policie. Zvednutí jediného hovoru připraví člověka o 400 000 Kč. Stát se to může každému z nás.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Případ jako z Hollywoodského filmu řešila policie koncem dubna. Falešná policie si vyžádala jednu oběť v Moravskoslezském kraji. Jeden telefonát tak muže připravil o 400 tisíc korun, které sám odeslal na zahraniční účet. Údajně mu volal pracovník Europolu, který ho chtěl ochránit před odcizením jeho identity. Místo toho mu vzápětí vyluxoval účet.

Volala mu falešná policie

Europol je oficiální instituce, která spadá do pravomoci Evropské unie a bojuje proti organizovanému zločinu. Podvodníci si doslova hrají na účastníky této evropské policie. Své oběti se představí falešným jménem, vymyslí si vlastní číslo průkazu i tajný název jejich konkrétního případu. Důvěřivé oběti tak může připadat, že skutečně hovoří s příslušníkem nadnárodní instituce.

hovor vás připraví o peníze
Celá rodina přišla o 300 000 Kč kvůli tomu, že na internetu klikli na špatný odkaz. Policie už vydala varování
falešná policie
iZdroj fotografie: Vysotsky / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodník se vydával za příslušníka Europolu.

Podobný dojem získal také muž z Frýdecko-Místecka, kterého falešná policie kontaktovala kvůli podezření ze zneužití jeho identity. Ironií osudu je, že právě k tomu sloužil právě probíhající telefonát s domnělým příslušníkem Europolu, jak uvádí Týdeník Policie.

Přišel o všechny peníze

Podvodníkovi se podařilo muže přesvědčit, že se skutečně nachází v ohrožení. Vyplašený muž si tak vyslechl podrobné kroky, které má učinit, aby ochránil své úspory. V první řadě ho dotyčný požádal, aby své finanční prostředky převedl na bitcoinové peněženky. Po několika neúspěšných pokusech mu následně údajný kriminalista poradil, aby své peníze zaslal na zahraniční účet mimo Evropskou unii.

nošení sluchátek
Policie teď rozdává pokuty za nošení sluchátek: Při těchto aktivitách je to zakázáno, spousta lidí o tom ale neví
přišel o 200 000
iZdroj fotografie: Depositephotos
Tento telefonát vám během chvilky vyluxuje bankovní účet.

Dokonce dotyčného upozornil na to, že se banka pokusí takový převod peněz zastavit. Měl však trvat na okamžité platbě pod smyšlenou záminkou, že peníze posílá kamarádovi v nouzi. Následně ho dotyčný požádal o zaslání kopie jeho občanského průkazu. Poškozený muž všechny kroky splnil do puntíku, aniž by se nad takovým jednáním pozastavil. Falešná policie ho tak připravila o veškeré úspory, které činily 400 tisíc korun, a navíc přispěl ke skutečnému zneužití své identity.

Může se to stát komukoliv

Pokud podobný telefonát obdržíte také vy, dejte si na tyto praktiky dobrý pozor. Znalý člověk se pravděpodobně pozastaví už nad skutečností, že mu volá někdo z nadnárodní evropské instituce. Takové situace se většinou dějí pouze ve filmech, nikoliv v reálném životě. V každém případě byste měli zpozornět, pokud po vás bude falešná policie požadovat převod peněz na nějaký neznámý účet. Skutečný bankéř ani policista nic takového nikdy nevyžaduje a při podezření ze zneužití identity nechají váš bankovní účet jednoduše zablokovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články