Policie teď rozdává pokuty za nošení sluchátek: Při těchto aktivitách je to zakázáno, spousta lidí o tom ale neví

Varování! Policie rozdává pokuty za nošení sluchátek. Koho chytnou, ten na místě zaplatí 3 000 Kč. Jedná se o závažný přestupek a jeho trestání se do budoucna zpřísní.

nošení sluchátek i Zdroj fotografie: Sascha Kohlmann / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nošení sluchátek a poslech hudby či podcastů je ve společnosti čím dál rozšířenější. Denně se můžete setkat s desítkami chodců i cyklistů, kterým se sluchátky vše lépe a rychleji ubíhá. Spolu s tím však roste také počet řidičů, kteří mají za jízdy sluchátka. Podle platné legislativy se však jedná o přestupek, za který můžete dostat pokutu až několik tisíc korun.

Nošení sluchátek za jízdy

Existují pouze dva důvody, proč by řidiči mohli nosit sluchátka za jízdy – kvůli handsfree volání nebo poslechu hudby či oblíbených pořadů. Ačkoliv se dá ten první důvod pochopit a z hlediska legislativy by se nejspíš ani nejednalo o přestupek, o tom druhém se dá vážně polemizovat. Každé auto je vybavené autorádiem, ke kterému se dá v moderních autech navíc připojit telefon, ze kterého si můžete pouštět své oblíbené písničky. Nošení sluchátek za jízdy k poslechu hudby tak dává smysl pouze ve starších autech, kde možnost připojení vlastní hudby schází. Přesto je vždy lepší, pokud si svou hudbu pustíte z telefonu nahlas.

nošení sluchátek
iZdroj fotografie: Depositephotos
Nošení sluchátek za jízdy může být nebezpečné.

Rozptýlená pozornost řidiče

Nošení sluchátek za jízdy s sebou nese hned několik rizikových faktorů. Především dojde k ovlivnění vašich smyslů a vašeho vnímání. Řidič se sluchátkem v uchu si tak hůře všimne například projíždějících jednotek integrované záchranné služby. Zároveň se nemusí při poslechu přes sluchátka plně soustředit na jízdu, což může vést k případným dopravním nehodám.

Podobné riziko však hrozí také v případě, že řidič poslouchá hudbu z autorádia, které má nastavené na vysokou hlasitost. Nedostatečná koncentrace na řízení nastává také v případě, že řidič během jízdy telefonuje. Při hovoru se kromě řízení soustředí také na výměnu informací s volajícím a hrozí například opožděná reakce na různé nečekané situace.

300 000 majitelům řidičských průkazů hrozí obrovský problém. Patříte mezi ně?

Můžete dostat pokutu

Ačkoliv o tom většina lidí neví i nošení sluchátek za jízdy se bere jako přestupek proti platné legislativě. Důvodem je právě nedostatečná koncentrace na řízení, která může vést k vážným nehodám. Za řízení se sluchátky tak hrozí pokuta ve výši až pět tisíc korun, jak uvádí web Auto.cz. Policie však v současné době podobné pokuty příliš často nerozdává a na tento druh přestupku se nezaměřuje. To se však může do budoucna velmi rychle změnit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články