Varování: Na Facebooku se šíří video, na kterém jste právě vy. Neklikejte na něj, přijdete o všechny peníze

Po internetu mají údajně kolovat videa, ve kterých se nacházíte vy. Samozřejmě jde o podvod a pokud se nachytáte, přijdete o spoustu peněz.

i Zdroj fotografie: Vít Luštinec / Creative Commons / Public Domain
                   

Celá situace začíná zprávou od vám známé osoby, které uvádí „V tomto videu jsi ty..“ Jeho profil byl ale ukraden a zprávu ve skutečnosti odeslal podvodník. Ve zprávě je také odkaz na video, které na první pohled vypadá jako z YouTube. Doména ale končí koncovkou „.ru“, což je varováním pro všechny, protože doména je ruská.

Falešná zpráva na Messengeru

Ve skutečnosti zpráva žádní video vůbec neobsahuje. Po rozkliknutí odkazu na video ve zprávě je uživatel přesměrován na jiné podvodné stránky a zločinci se ihned pokoušejí nabourat do profilu napadeného uživatele, jak uvádí web Chip. Pokud se do profilu nabourají, okamžitě začnou stejnou cestou napadat i vaše přátele. Zároveň ihned systém vyhodnotí odkud člověk pochází, jaký prohlížeč používá a dle toho vyhodnotí, kam daného uživatele bude odkazovat, aby byl podvod co nejvíc důvěryhodný.

Soutěž s lákavými cenami

Stránka nabídne uživateli například soutěž, která pro zapojení vyžaduje přihlášení. Uživatel tak vyplní svůj email a heslo, aby se mohl zúčastnit soutěže o hodnotné ceny. I když se nejedná o úplně novou metodu podvodu, i tak se hackeři shledávají s poměrně velkou úspěšností. Server CheckPoint proto varuje všechny uživatele Facebooku o velkou obezřetnost a před otevřením odkazu si pečlivě prohlédnout doménu.

Video na YouTube iZdroj fotografie: Depositephotos

Proveďte kontrolu

Pokud vám zpráva ohledně videa od známé osoby přijde zvláštní, raději ji kontaktujte přes jinou aplikaci, SMS nebo telefonát a zeptejte se ho, zda zpráva pochází opravdu od něj. Podobné podvody totiž spoléhají na emoce lidí a důvěry ve společné přátelství. Tyto podvody nabírají na obrátkách právě v těchto měsících. Ještě nedávno byly velmi populární podvody s fiktivními balíčky od přepravce, které byly velmi funkční během vánočních svátků, kdy lidé často ztrácejí přehled o tom, kolik balíčků od jakého přepravce očekávají.

Co říkáte na tuto novou metodu pdovodníků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články