Objednáváte si věci na internetu? Ani nemrknete a můžete přijít o 60 000 Kč

Česká populace čelí vzrůstajícímu množství phishingových podvodů, především spojených s falešnými zprávami předstírajícími spojení s dopravními společnostmi. Tyto triky vyvolávají zvýšené riziko zejména během blížících se vánočních nákupů.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V současné době se v Česku zvyšuje počet phishingových podvodů a pokusů o vylákání peněz od lidí, kteří si nejsou vědomi nebezpečí. Častým trikem, který podvodníci využívají, je předstírání, že jsou z dopravních společností. Tato situace je obzvlášť riskantní během vánočních nákupů.

Přímý útok

Redakci oslovily hned dva podezřelé e-maily zaslané za sebou během 24 hodin, předstírající, že pocházejí od dopravní společnosti FedEx. Obsahovaly zprávu kompletně v češtině, s tvrzením, že máte nedoručený balík a je zapotřebí potvrzení doručení.

Balíček bez dobírky

Takový podvod může zasáhnout skutečné zákazníky dopravní společnosti i ty, kteří aktuálně nečekají na žádný balík. Podvodníci se snaží vzbudit dojem, že je něco odesláno v rámci daru či jiného překvapení. Tímto způsobem se mohou stát snadnou kořistí v důsledku nedbalosti.

Co se skrývá za podvodnými e-maily? Otevřením zprávy se dostanete na stránku, kde se podvodníci tváří, že řeší „doručení pozastaveného balíku“. Zpráva obsahuje text: „Máte (1) balíček čekající na doručení. Ke sledování a přijetí balíčku použijte kód. Naplánujte doručení a přihlaste se k odběru oznámení z našeho kalendáře, abyste předešli těmto problémům.“

iZdroj fotografie: Depositephotos

Osobní údaje a malý poplatek

Fungování podvodu je obdobné jako v předchozích případech. Podvodníci vás lákají k plánování doručení a potřebují od vás nejen adresu, ale i kontaktní informace. Následně se objevuje požadavek na zaplacení malého servisního poplatku či clo. Může to vypadat na malou částku peněz, ale není to ta podstata. Jakmile podvodníkům poskytnete informace o platební kartě nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, mohou snadno zneužít vašich financí nebo úspor.

Vypadají povědomně

Je důležité si uvědomit, že podvodníci mohou vypadat jako jakákoli webová stránka, společnost či internetový obchod. Buďte opatrní při zprávách tohoto typu a vždy si ověřte, jestli skutečně očekáváte balík. Nikdy nedejte nikomu své citlivé údaje, jako je adresa nebo číslo platební karty.

Zdroj: Chip.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články