Objednali jste si balíček? Zkontrolujte si bankovní účet, brzy tam budete mít 0 Kč

Pokud vám přišla podobná SMS zpráva, raději na ni vůbec nereagujte. Během chvilky byste mohli přijít o všechny peníze.

Podvodná SMS i Zdroj fotografie: abcMedia.cz
                   

V česku se objevuje stále více podvodých SMS zpráv, ve kterých se podvodníci vydávají za známé společnosti či služby. Tentokrát se podvodníci vydávají za kurýry firem rozvážející zásilky a balíčky po celé České republice.

Nový podvod

Podvodníci si vybrali období blížících se Vánoc. Mnoho lidí, kteří nemohou být se svými blízkými o Vánocích, jim alespoň před Vánoci posílají dárky ve formě balíků. Není tedy žádným překvapením, že vám během tohoto období přijde SMS zpráva, ve které vás dopravce upozorňuje na to, abyste si vyzvedli balíček a to i bez toho, aniž byste si jakýkoliv balík objednávali. 

Sofistikovaná metoda

Triky, při kterých útočníci využívají speciální SMS zprávy, aby se vydávali za kurýry a následně žádali o aktualizaci objednávky nebo úpravu platebních údajů, často získávají pozornost lidí. V současném období, kdy mnozí očekávají doručení vánočních dárků. je pro takovou podvodnou kampaň ideální čas. Při obdržení SMS zprávy od dopravních společností, jako jsou DHL, UPS, PPL nebo DPD, buďte opatrní, pokud něco na zprávě působí podezřele. Například naše příkladová zpráva obsahuje následující text: „Váš balíček CZ8589656524323 čeká na pokyny: tracking-parcel-post.com“. Pozornost také věnujte délce čísla balíčku a skutečnost, že SMS přišla z čísla s německou mezinárodní předvolbou. 

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jak to funguje

Odkaz na konci zprávy vás přivede na falešné stránky logistické firmy UPS, což můžete poznat podle odlišné URL. Na těchto falešných stránkách vás útočníci vyzvou k zaplacení „celních poplatků ve výši 2,99 Kč„. I když to může působit jako nepodstatná částka, nikdy neposkytujte své platební údaje na podezřelých webových stránkách. Jakmile tak učiníte, dostanou se vám na účet a během chvilky vás mohou okrást o vše.

Zdroj: Smartmania, Ups
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články