Rozvoj umělé inteligence pokračuje nezastavitelným tempem a odborníci se již začínají obávat. Zmínili se také o kolapsu civilizace.
Již nyní je patrné, že umělá inteligence bude postupem času lepší než člověk a se vší pravděpodobností ho nahradí ve všech činnostech, které dělá hlavou. Odborníci proto varují před jejím zapojením do našich běžných životů a následné adaptaci robotů, kteří budou svévolně běhat po světě vedle nás. Zastavit to je dle webu Nadaceneuron naprosto nemožné a na místě je dokonce i riziko kolapsu civilizace, které dosahuje 10 %.
Plno lidí přijde kvůli AI o práci
Ačkoli má většina lidí z umělé inteligence obavy, ve skutečnost ji potřebujeme více než kdy dřív. Jedná se totiž o skvělý nástroj pro řešení většiny zásadních problémů, kterým lidstvo čelí v současné době, a to od klimatických změn až po problémy s ukládáním energie či riziko pandemie. Navíc, schopných lidí ve světě technologie dnes spíše ubývá.
Jak proto uvádí odborníci, umělá inteligence brzy přinese velké změny, zejména v zaměstnanosti. Například kybernetik Jan Romportl sdělil pro SeznamZprávy skutečnost, že nahradí až padesát procent všech činností. Týká se to hlavně těch oborů, kde lidé pracují hlavou, protože je AI dokáže provádět efektivněji, a navíc to bude pro firmy úspornější. Prvně přitom půjdou na řadu ti, kteří vykonávají ekonomicky produktivní činnosti.
Riziko kolapsu civilizace
„Pokud pracujete hlavou, je docela možné, že velká část činností, které dnes děláte, bude nějak automatizovaná. Pokud jste prostě instalatér, nebo tesař, tak to zatím úplně nehrozí, ale myslím si, že v podstatě úplně každá profese, kde se zapojuje hlava, by toto měla řešit. Pro někoho to bude za rok, pro někoho za pět let, ale z ekonomického hlediska bude prostě efektivnější, aby danou část práce dělal stroj,“ uvedl Romportl.
Další odborníci také kromě výhod umělé inteligence zmiňují riziko kolapsu civilizace v horizontu příštích pěti až třiceti let. To dnes odhadují na zhruba 10%, a ačkoli by se to na první pohled mohlo zdát hodně, stejné procento je spojováno také s rizikem, že lidstvo zničí biotechnologicky vytvořená pandemie. Ve finále se tak prozatím není čeho bát.