Až 37 % Čechů bude letos platit nechutný poplatek kvůli mobilnímu telefonu. Týká se to milionů Čechů, vyhnout se tomu dá jen jediným způsobem. Dbejte na správné zabezpečení svého telefonu.
Mobilní telefony jsou soukromá zařízení, která obsahují velkou spoustu citlivých osobních informací, jež bychom nechtěli (nebo spíš neměli) sdílet s ostatními lidmi. Právě proto jsou mobilní telefony chráněny různými přístupovými kódy. Přístupové kódy k mobilnímu telefonu bychom přitom neměli sdílet ani s našimi blízkými. Poslední průzkum společnosti Avast naznačuje, že téměř každý třetí Čech se někdy podíval svému partnerovi nebo partnerce do telefonu.
Vyhýbejte se partnerovu mobilnímu telefonu
Zabezpečení mobilního telefonu může mít hned několik podob. Nejběžnější je zabezpečení pomocí číselného PINu, specifickým gestem nebo biometrickým ověřením otisku prstu nebo skenu obličeje. Každá z těchto možností zajišťuje jinou úroveň zabezpečení přístupu k mobilnímu telefonu a k našemu soukromí. Obsah mobilního telefonu bývá většinou velmi osobní, a každý má právo si své soukromí chránit i před svými nejbližšími. Nikomu není příjemné, když si jeho mobilní telefon někdo prohlíží bez našeho vědomí, i když se jedná o našeho partnera.
Děje se to častěji než tušíme
Málokdo však tuší, jak často k podobnému šmírování skutečně dochází. Průzkum společnosti Avast uvádí, že mobilní telefon svého protějšku prochází až 37 % žen a 36 % mužů. Takové jednání nepodporuje partnerskou důvěru a může vést k různým konfliktům. Především tehdy, když si mobilní telefon partnera prohlédneme bez jeho vědomí. Kromě psychické újmy může navíc dojít k finanční ztrátě. Až 2 % respondentů uvedla, že důvodem k získání přístupu do partnerova mobilního telefonu byla snaha nainstalovat do něj bez jeho vědomí určitou aplikaci. Podobné jednání může v krajním případě vést k navýšení měsíčního poplatku za telefon.
Nejčastějším důvodem je nevěra
Respondenti byli v rámci průzkumu dotázáni také na důvod, proč chtějí mít přístup k mobilnímu telefonu svého partnera. Drtivá většina dotázaných uvedla, že hlavním důvodem je podezření z nevěry. Další přiznali, že jsou jednoduše zvědaví a zhruba 9 % procent respondentů chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka právě nachází. Tento průzkum poukazuje na alarmující nedůvěru, kterou mezi sebou třetina českých párů má.