Vědcům se podařilo vyvinout takovou energii, jakou mají samotné hvězdy. Nedávný jaderný experiment opět posunul hranice

Experiment s jadernou fúzí posunul fyziky zase o krok blíže jejich snu. Tedy slibnému vývoji nové a čisté energie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nový pokus zahrnoval poměrně hodně laserových paprsků a pelet s vodíkovým palivem. S touto výbavou fyzici spustili bezprecedentně silnou jadernou fúzi a uvolnili zatím největší dosažený objem energie v laboratorních podmínkách. Tato akce vědce posunula zase krok k jejich metě, tedy nové éře technologie pro čistou energii. Fúze spojuje navzájem dva atomy a vyskytuje se jako hlavní ohon v jádrech hvězd.

Pokus jako žádný předtím

V prostoru laboratoří mohou vědci právě pomocí paprsků zaměřit obrovské množství energie a zpustit tak proces fúze. Problém je, že to vyžaduje mnohem více energie, než jakou se nakonec daří získat. To z tohoto modelu stále dělá jen zajímavost, nikoli jakkoli fungující generátor. Pro fyziku je jasným cílem získat více energie, než je vloženo. Aktuálně bylo v Kalifornii zaměřeno 192 laserů na malinkatou peletu z deuteria asi velikosti zrnka pepře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následná fúze uvolnila  1,35 megajoulu energie, což je asi 70 % energie vložené. Zatím je to největší poměr, jakého bylo kdy v laboratorních podmínkách dosaženo a 8krát vyšší než poslední pokus tohoto druhu. Ačkoli tato fúze trvala jen asi 100 triliontin vteřiny, podle vědců se může reakce stát samoopakovací díky „spalování plasmy“. Šlo by o situaci, kdy bude teplo uvolněné při fúzi fungovat jako palivo pro další reakci.

Cílem je právě zacyklení

Hoření, které by se takto samo udržovalo aktivní, je základem pro získání zvýšení výnosu energie. Dalším krokem je proto opakování více experimentů a porozumění dopadu drobných změn v nastavení na výsledek. Konkrétně tento pokus je natolik čerstvý, že nebyl dosud nikde publikován. Jeho výsledek a dopad už ovšem koluje vědeckou komunitou a vytváří mnoho dalších plánů na další opakování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je trochu symbolické, že prostor NIF Target Bay, kde se pokus odehrál, fungoval taky jako prostor pro kulisu strojovny vesmírné lodi Enterprise. Bylo to v roce 2013, když se natáčel film Star Trek: Do temnoty. Aktuálně ho obsadilo 192 laserů zaměřených na palivo z deuteria a výsledky pokusu se šíří jako lesní požár. Skutečnost spojitosti obou míst se dost možná v budoucnu stane historickou anekdotou a zajímavostí.

Zdroj: PopularScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články