Co dělat, když namočím telefon, který není voděodolný? S trochou štěstí a ověřeným postupem lze zachránit cenná data

Nebudeme si nic namlouvat, v dnešní digitální době je namočený telefon noční můra prakticky pro každého uživatele.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Telefon jste náhodou pustili do vany nebo (což je horší) do záchodu, případně jste ho měli v kapse při skoku do bazénu či zkrátka zmokl. Záruka se prakticky nikdy nevztahuje na škody způsobené vodou, takže všechny kontakty, fotky a další věci mohou být navždy pryč. Už jen tohle samotné může mnoha lidem přivodit infarkt. Ale nepropadejte panice, věci se nejspíš ještě dají zachránit, pokud vyzkoušíte několik následujících postupů.

Vytažení z vody a vypnutí

Možná se vám to zdá samozřejmé, ale někdo může propadnout bezmoci a pocitu, že už to nestojí za námahu. Ovšem každá vteřina hraje roli a s trochou štěstí může právě včasné vytažení z vody rozhodnout o zachování cenných dat. Obvykle se telefon ve vodě vypne automaticky, pokud ne, učiňte tak neprodleně sami. Usoudíte-li, že nejrychlejší bude vyndání baterie, klidně zvolte tuto cestu, jde především o ochranu před zkratem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ostatně vyndání baterie – pokud je to možné – je dalším krokem k záchraně. Pointou je odstranění zdroje elektřiny, která může vnitřek telefonu „usmažit“. Jako další vyjměte SIM kartu, paměťovou kartu a veškeré další odpojitelné součásti včetně obalu a jiných krytek těla telefonu. Přístroj osušte tkaninou z mikrovlákna, nedoporučujeme papír, protože se z něj mohou dovnitř dostat nežádoucí částečky.

Do sáčku a vysát všechen vzduch

Tenhle krok pomůže dostat zbývající objem vody z těžko dostupných míst telefonu. Dejte přístroj do sáčku a vysajte vzduch. Pak přijde na řadu miska s rýží. Ne, nejedná se o mýtus, otírání telefonu kapesníkem vás moc daleko nedostane, potřebujete něco, co nasaje vlhkost. Dejte všechny části telefonu do misky s nevařenou rýží a ponechte ji volně stát dva dny. Podobně můžete použít silikagel nebo kočičí stelivo, princip je stejný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec telefon zapněte a modlete se ke všem bohům technologie. Je velmi důležité nespěchat a nechat telefon sušit klidně déle. Hlavně odolejte pokušení ho průběžně zkoušet zapnout. Dnešní doba naštěstí poskytuje desítky možností průběžného ukládání dat online. Pokud je využijete, nejspíš přijdete jen o data z doby, kdy jste se pohybovali mimo Wi-Fi, případně o tělo telefonu. Zbytek budete mít někde v cloudu a na kartách.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu