Co dělat, když namočím telefon, který není voděodolný? S trochou štěstí a ověřeným postupem lze zachránit cenná data

Nebudeme si nic namlouvat, v dnešní digitální době je namočený telefon noční můra prakticky pro každého uživatele.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Telefon jste náhodou pustili do vany nebo (což je horší) do záchodu, případně jste ho měli v kapse při skoku do bazénu či zkrátka zmokl. Záruka se prakticky nikdy nevztahuje na škody způsobené vodou, takže všechny kontakty, fotky a další věci mohou být navždy pryč. Už jen tohle samotné může mnoha lidem přivodit infarkt. Ale nepropadejte panice, věci se nejspíš ještě dají zachránit, pokud vyzkoušíte několik následujících postupů.

Vytažení z vody a vypnutí

Možná se vám to zdá samozřejmé, ale někdo může propadnout bezmoci a pocitu, že už to nestojí za námahu. Ovšem každá vteřina hraje roli a s trochou štěstí může právě včasné vytažení z vody rozhodnout o zachování cenných dat. Obvykle se telefon ve vodě vypne automaticky, pokud ne, učiňte tak neprodleně sami. Usoudíte-li, že nejrychlejší bude vyndání baterie, klidně zvolte tuto cestu, jde především o ochranu před zkratem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ostatně vyndání baterie – pokud je to možné – je dalším krokem k záchraně. Pointou je odstranění zdroje elektřiny, která může vnitřek telefonu „usmažit“. Jako další vyjměte SIM kartu, paměťovou kartu a veškeré další odpojitelné součásti včetně obalu a jiných krytek těla telefonu. Přístroj osušte tkaninou z mikrovlákna, nedoporučujeme papír, protože se z něj mohou dovnitř dostat nežádoucí částečky.

Do sáčku a vysát všechen vzduch

Tenhle krok pomůže dostat zbývající objem vody z těžko dostupných míst telefonu. Dejte přístroj do sáčku a vysajte vzduch. Pak přijde na řadu miska s rýží. Ne, nejedná se o mýtus, otírání telefonu kapesníkem vás moc daleko nedostane, potřebujete něco, co nasaje vlhkost. Dejte všechny části telefonu do misky s nevařenou rýží a ponechte ji volně stát dva dny. Podobně můžete použít silikagel nebo kočičí stelivo, princip je stejný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec telefon zapněte a modlete se ke všem bohům technologie. Je velmi důležité nespěchat a nechat telefon sušit klidně déle. Hlavně odolejte pokušení ho průběžně zkoušet zapnout. Dnešní doba naštěstí poskytuje desítky možností průběžného ukládání dat online. Pokud je využijete, nejspíš přijdete jen o data z doby, kdy jste se pohybovali mimo Wi-Fi, případně o tělo telefonu. Zbytek budete mít někde v cloudu a na kartách.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články