5 čínských zbraní, ze kterých by si americké ozbrojené síly měly vzít příklad a vyvinout podobné

Ozbrojené síly USA jsou nejsilnější na světě, ale to neznamená, že jejich zbraně jsou ty nejlepší. Největšímu soupeři Číně se podařilo vyvinout zajímavou konkurenci.

i Zdroj fotografie: Uživatel Alert5 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čínské zbraně, i přes obrovský pokrok v posledních letech, jsou v průměru stále horší než ty americké. Konstruktérům v komunistické zemi se ale podařilo vyvinout systémy, kterými Američané nedisponují. Někdy jde o špičkové systémy, ale v některých případech o velmi praktické a funkční, přitom však levné zbraně, které lze vyrábět za přijatelné náklady ve velkých množstvích. Toto je pětice čínských zbraní, které by se USA bezesporu hodily.

Hydroplán AVIC AG600

Spojené státy měly za druhé světové války s používáním hydroplánů bohaté zkušenosti, ale později od těchto letadel upustily. Naproti tomu Čína vyvinula hydroplán AVIC AG600 Kunlong, který je velký jako Boeing 737. Na moři může vyzvednout 50 osob. Jeho dosah je 4 500 kilometrů a ve vzduchu vydrží 12 hodin. Je ideální pro rychlou přepravu jednotek na dlouhé vzdálenosti do míst, kde nejsou přistávací dráhy. Něco takového Američané jistě mohou potřebovat.

Hypersonický kluzák DF-ZF

Hypersonické zbraně patří mezi nejvíce zmiňované vyspělé zbraňové systémy současnosti. Čína a Rusko se na ně v minulosti zaměřily a podařilo se jim dosáhnout úspěchů. V Číně jde o hypersonický kluzák DF-ZF, který může být upevněn k raketě DF-17. Američané hypersonické zbraně také vyvíjejí, ale stále jsou ve fázi prototypů a potřebují udělat mnoho testů. Jejich zbraně nejspíše nakonec budou lepší, ale Čína svůj kluzák do výzbroje zavedla již v roce 2019.

Obojživelné bojové vozidlo ZBD-05

Když se chtějí američtí námořní pěšáci někde vylodit, spoléhají se na vozidlo AVV-7. To bylo zavedeno do výzbroje v roce 1972 a rozhodně dnes nepatří k příliš moderním systémům. Mariňáci se ho snaží zatím neúspěšně nahradit. Čínští vojáci se naopak mohou spolehnout na moderní obojživelné vozidlo ZBD-05. Je vybaveno věží s automatickým kanonem ráže 30 milimetrů, protitankovými raketami a své posádce poskytuje ochranu i proti střelám z těžkého kulometu. Plout může rychlostí 16 uzlů.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY

Vyloďovací plavidlo Type 072A

V případě konfliktu v oblasti Pacifiku bude důležité, jak rychle a v jakém počtu dokáží strany přepravit na místo bojů, třeba některé ostrovy, své síly. Spojené státy mají ve výzbroji velká sofistikovaná vyloďovací plavidla, jako jsou lodě třídy America či Waps. Čína ale disponuje početnou flotilou menších lodí, mezi něž patří vyloďovací plavidlo Type 072A. Je sice jen 120 metrů dlouhé, ale relativně levné a velmi funkční. Dokáže přepravit 250 vojáků, 10 obrněných vozidel a další techniku. Disponuje i dvěma heliporty.

Korveta Type 056

Námořnictvo USA je sice nejsilnější na světě, ale to čínské je již početnější. Zaměřilo se i na menší plavidla. Například v oblasti hlídkových lodí Čína zvolila osvědčenou cestu, zatímco v USA vytvořili ne příliš úspěšné Littoral Combat Ship. Oproti tomu korvety Type 056 jsou velmi funkční lodě s děly, čtyřmi protilodními střelami, sonarem, protiponorkovými torpédy a protiletadlovými střelami. Nejedná se o vysoce sofistikovaný systém, zato však velmi praktický. Tato plavidla mají navíc relativně malé výrobní náklady a dají se stavět ve velkých počtech.

Zdroj: NationalInterest

Jaké ekvivalenty čínských zbrani ještě mohou západním armádám chybět?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články